Europejscy kardiolodzy apelują, by lepiej dbać o kobiece serca

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-03-2011, 16:30

Europejscy kardiolodzy apelują, by lepiej dbać o kobiece serca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kobiety chore na serce są leczone gorzej niż mężczyźni - wynika z badań, które publikuje pismo European Heart Journal.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, europejscy kardiolodzy apelują o podjęcie działań na rzecz wyrównania tych różnic.

- Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne chce zwrócić uwagę zarówno lekarzy, jak i społeczeństwa, że kobiety ciągle nie mają równego dostępu do terapii i nie są dostatecznie reprezentowane w badaniach klinicznych nad nowymi metodami leczenia - wyjaśnia rzecznik organizacji ds. kobiet Marco Stramba Badiale z Włoskiego Instytutu Auksologii w Mediolanie.

Według niego, wynika to z utrzymujących się w środowisku medycznym i w społeczeństwie błędnych przekonań, że choroby układu sercowo-naczyniowego zbierają większe żniwo wśród panów i mają u nich poważniejsze skutki. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Dane WHO wskazują, że choroby układu krążenia odpowiadają w Europie za 55 proc. zgonów wśród kobiet i 43 proc. wśród mężczyzn.

- W społeczeństwie panuje przekonanie, że kobiety nie są narażone na zawał, dlatego również lekarze mogą go bagatelizować. Tymczasem zawał występuje u kobiet i one nawet częściej umierają z jego powodu niż mężczyźni, tyle tylko, że zdarza się to średnio o kilka lat później niż u panów - mówi dr hab. Maciej Lesiak, przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Ten trend może się jednak niedługo odwrócić. Najnowsze dane z badania nad stanem zdrowia oraz odżywienia dorosłych i dzieci w USA wskazują, że w ostatnich dwóch dekadach częstość występowania zawału serca wzrosła wśród pań między 35. a 54. rokiem życia, podczas gdy spadła wśród mężczyzn z tej samej grupy wiekowej. Dlatego tak ważne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat chorób serca wśród kobiet.

Tymczasem badania, które publikuje najnowszy numer „European Heart Journal” wskazują, że kobiet z chorobą układu sercowo-naczyniowego rzadziej niż u mężczyzn stosuje się terapie i procedury zgodne z międzynarodowymi rekomendacjami.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH