Europejskie konsorcjum naukowe zajmie się amantadyną w covid

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   12-05-2021, 09:35

Europejskie konsorcjum naukowe zajmie się amantadyną w covid Polskie badania kliniczne amantadyny zostaną dziś włączone do międzynarodowego konsorcjum naukowego (fot. Pixabay)

Polski zespół badaczy dołączy do europejskiego konsorcjum naukowego, które chce kontynuować te badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu covid-19.

Polskie badania kliniczne amantadyny zostaną dziś włączone do międzynarodowego konsorcjum naukowego - poinformował 12 maja "Nasz Dziennik".

Jak wyjaśniono, "mowa o przedsięwzięciu realizowanym przez prof. Konrada Rejdaka, kierującego Katedrą i Kliniką Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie".

Profesor Konrad Rejdak wraz ze swoim zespołem z Oddziału Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie weszli w skład międzynarodowego konsorcjum prowadzącego badania nad skutecznością amantadyny i jej pochodnych w leczeniu infekcji SARS-CoV-2.

Pierwsze zarejestrowane badanie kliniczne

Przypomniano, że to ten naukowiec jako "pierwszy na świecie opublikował wnioski ze swoich obserwacji klinicznych dotyczących wpływu amantadyny na przebieg COVID-19".

- To było podstawą do zaplanowania badania klinicznego, które uzyskało finansowanie Agencji Badań Medycznych (ABM) i jest pierwszym na świecie zarejestrowanym badaniem klinicznym nad amantadyną w COVID-19. Dziś weszliśmy do europejskiego konsorcjum naukowego, które chce kontynuować te badania - potwierdził prof. Rejdak w rozmowie z "ND".

Jak wyjaśniono, "naukowcy wspólnie składają wniosek o finansowanie swoich badań w ramach unijnego projektu Horizon 2021".

- Chcą analizować wpływ amantadyny we wczesnej interwencji terapeutycznej. Uważamy, że nie samo wyleczenie COVID-19 jest tu kwestią kluczową, lecz przede wszystkim zapobieganie mu - wyjaśnił prof. Rejdak.

Pochwała od ministra edukacji

Wsparcie dla działalności prof. Rejdaka wyraził minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

- Działalność prof. Konrada Rejdaka i całego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w kwestii amantadyny i jej skutków zdrowotnych w COVID-19 jest coraz bardziej zauważalna i wiążemy z tym ogromną nadzieję, dlatego gratuluję, że jego praca została zauważona. Deklarujemy nasze wsparcie - powiedział minister cytowany przez gazetę.

- Być może już niedługo terapia amantadyną będzie rekomendowana nie tylko w Polsce, lecz także znajdzie się w dyrektywach europejskich - powiedział dziennikowi prezes ABM dr hab. Radosław Sierpiński.

Skład konsorcjum

Konsorcjum współtworzą m.in. University of Copenhagen (Dania), Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften (Niemcy), University of Barcelona (Hiszpania), University of Athens (Grecja), Aarhus University (Dania) i KU Leuven (Belgia).

Konsorcjum złożyło projekt naukowy pt.: NEW AVENUES FOR COVID-19TREATMENT WITH AMANTADINE AND OTHER ION CHANNEL BLOCKERSSUITABLE FOR DRUG REPURPOSING” w konkursie Horison 2021.

Udziałem lubelskich specjalistów w działalności konsorcjum będzie badanie kliniczne realizowane w SPSK Nr 4 Uniwersytetu Medycznego wraz z partnerskimi ośrodkami klinicznymi z Warszawy, Grudziądza, Wyszkowa i Rzeszowa zatytułowane - „Zastosowanie amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19 u pacjentów zarażonych SARS-CoV-2”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH