Fałszywe zgłoszenie, że dwulatka zmarła po szczepionce na covid

FARMAKOTERAPIA

Autor: USA Today   10-05-2021, 12:01

Fałszywe zgłoszenie, że dwulatka zmarła po szczepionce na covid W USA dokonano fałszywego zgłoszenia o śmierci dwulatki po podaniu szczepionki na covid Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Dwuletnia dziewczynka była być uczestniczką badania klinicznego oceniającego szczepionkę Pfizera u dzieci. CDC: zgłoszenie zostało zmyślone.

W amerykańskich mediach społecznościowych powielany był post, w którym stwierdzono, że 2-letnia dziewczynka z Wirginii zmarła po otrzymaniu szczepionki przeciw covid-19 firmy Pfizer.

Informację rozpowszechniał serwis Natural News, który według USA Today, jest "wątpliwym źródłem informacji opartym na promowaniu pseudonauki na poziomie szarlatańskim i teorii spiskowych".

Sam rzekomy przypadek udziału dziecka w badaniu klinicznym i jego zgonie był zgłoszony w systemie zgłaszania niepożądanych zdarzeń związanych ze szczepieniami (VAERS).

Autor zgłoszenia twierdził, że dziecko otrzymało drugą dawkę szczepionki Pfizera 25 lutego, doznało "jakiejś poważnej reakcji niepożądanej" 1 marca i zmarło dwa dni później.

Każdy może wpisać co chce

W tej sytuacji szybko zareagowała też amerykańska CDC. Zgłoszenie zostało usunięty z systemu. Zaś rzeczniczka CDC, Kristen Nordlund powiedziała, że było ono "całkowicie wymyślone".

VAERS to system wczesnego ostrzegania, który został utworzony w 1990 roku w odpowiedzi na ustawę National Childhood Vaccine Injury Act w celu wykrywania możliwych problemów związanych z bezpieczeństwem szczepionek w USA.

Problem z systemem jest taki, że trafiają tam zgłoszenia niezweryfikowane. Przy okazji zamieszania z fikcyjnym wpisem, CDC wyjaśnia, że VAERS nie oznacza, że ​​szczepionka spowodowała zdarzenie niepożądane, a jedynie, że zdarzenie niepożądane wystąpiło jakiś czas po szczepieniu.

Szczepionka miała zamienić go w zieloną bestię

Raporty mogą zawierać informacje, które są niekompletne, niedokładne, przypadkowe lub niemożliwe do zweryfikowania. Agencja dodaje, że ponieważ większość raportów VAERS jest zgłaszanych dobrowolnie, podlega ograniczeniom w zakresie naukowego wykorzystania danych.

Na dowód podaje przypadki składania fałszywych zgłoszeń. Na przykład anestezjolog James Laidler przedstawił raport, w którym twierdził, że szczepionka przeciw grypie zmieniła go w Incredible Hulka - bohatera serialu animowanego.

Serial opowiada o losach Bruce’a Bannera, który za sprawą nieszczęśliwego wypadku został napromieniowany promieniami gamma i przemienia się w chwilach złości w zieloną bestię zwaną Hulkiem.

Wtedy jeszcze nie było badań

W przypadku rzekomo zmarłej dwulatki, zgłoszenie było łatwe do obalenia z jeszcze jednej przyczyny.

Autor wpisu twierdził, że dziecko otrzymało drugą dawkę 25 lutego. Tymczasem badania kliniczne szczepionek Pfizera u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat, rozpoczęły się dopiero w marcu.

Oczekuje się, że amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków zatwierdzi szczepionkę Pfizer dla nastolatków w wieku 12-15 lat do połowy maja, jednak badania dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat wciąż trwają.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH