Farmakoterapia: brakuje indywidualizacji terapii wobec seniorów

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   06-07-2009, 20:07

Pokusa stosowania leków, stymulowana m.in. reklamą produktów leczniczych jest duża. Konsekwencje występowania działań niepożądanych w przypadku polifarmakoterapii jeszcze większe.

– Samoleczenie jest oczywiście potrzebne, ale pacjent musi być świadomy zagrożeń, jakie niesie zażywanie kilku leków – dodał dr Woroń. – Im pacjent przyjmuje więcej leków, tym większa konieczność edukacji, której celem jest racjonalne ograniczenie samoleczenia.

Tym bardziej, że jak pokazuje doświadczenie osoby starsze przy wyborze leku przeciwbólowego kierują się przede wszystkim reklamą. W dużym stopniu samoleczenie jest traktowane jako dodatek do ordynacji lekarza. Najczęściej dokładane do tego co zapisze lekarz są niesteroideowe leki przeciwzapalne.

Efektem braku tej świadomości i polipragmazji są częstsze hospitalizacje i zgony pacjentów. Szacuje się, że polekowe działania niepożądane plasują się w pierwszej dziesiątce przyczyn zgonów.

Badania nad bezpieczeństwem pacjenta wykazały, że w amerykańskich szpitalach nawet do 13 proc. pacjentów doświadcza co najmniej jednego poważnego polekowego zdarzenia niepożądanego. Nawet 5 proc. polekowych działań niepożądanych jest konsekwencją błędnego stosowania leków, których pacjent nigdy nie powinien otrzymać, biorąc pod uwagę, że istnieją pewne przeciwwskazania związane z wiekiem i rozwijaniem się patologii narządowych. W europejskich szpitalach, nawet 7 proc. hospitalizacji to efekt działań niepożądanych polekowych. Za tymi procentami stoją wydatki, które musi ponieść płatnik bądź ubezpieczyciel, a których można uniknąć...

W szpitalach częstują lekami
– W polskich szpitalach farmakoterapia nie spełnia istotnych z punktu widzenia zdrowia publicznego kryteriów – twierdzi dr Woroń i podaje przykład: – Jeżeli pacjent trafia do szpitala z wysokim poziomem glukozy, to nikt nie zadaje sobie pytania, co jest tego powodem: czy rozwijająca się cukrzyca, czy to efekt nieprzyjmowania leków, nieprawidłowego ich przyjmowania czy zła dieta. Chodzi nie tylko o zdiagnozowanie schorzenia, ale przyczyn, dzięki czemu można uniknąć kolejnej hospitalizacji.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH