Fartuchy lekarskie, na których bakteria nie siada

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza Wrocław/rynekaptek.pl   21-03-2011, 09:51

Fartuchy lekarskie, na których bakteria nie siada

Wrocławscy i irlandzcy naukowcy zaprezentowali fartuchy, do produkcji których wykorzystano bakteriobójcze tekstylia.

Zwykłą tkaninę powleka się cienką warstwą dwutlenku tytanu, który pod wpływem światła rozkłada się na bakteriobójcze substancje.

- Wystarczy światło dzienne, ale najlepiej co jakiś czas włożyć taki fartuch na kwadrans do fotosterylizatora z lampami UV, który mocniej aktywizuje warstwę dwutlenku tytanu. Bakterie w ogóle nie chcą siadać na takich tkaninach, a jeśli już jakaś próbuje, natychmiast ginie - mówi Jacek Żegliński, chemik z uniwersytetu w Limerick.

Z pokrytych bakteriobójczą warstwą tkanin można szyć szpitalną pościel, zasłony, kurtyny oddzielające łóżka chorych, ale przede wszystkim szpitalne fartuchy – informuje Gazeta Wyborcza.

W szpitalach coraz większym problemem są uporczywe infekcje, wywołane przez drobnoustroje, które nie poddają się antybiotykom. Zdaniem naukowców jeden na dziesięciu pacjentów leczonych w europejskich szpitalach zostanie zakażony mikrobami odpornymi na leki. Co roku z tego powodu w krajach Unii umiera 50 tys. osób.

Bakteriobójcze fartuchy i pościel mają pomóc w ograniczaniu zakażeń. Badania nad bakteriobójczymi tkaninami, na które Unia Europejska przeznaczyła milion euro, prowadzą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Medycznej we Wrocławiu, University of Limerick w Irlandii i Uniwersytetu Comenius w Bratysławie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH