Finlandia: trawą prace nad szczepionką na cukrzycę typu 1

FARMAKOTERAPIA

Autor: zdrowie.gazeta.pl/rynekaptek.pl   25-07-2017, 13:04

Finlandia: trawą prace nad szczepionką na cukrzycę typu 1 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Finlandii są bliscy wynalezienia szczepionki, która może powstrzymać rozwój cukrzycy typu 1. Nie bez powodu badania są prowadzone właśnie w tym kraju. Statystyki wskazują, że w Finlandii jest największy odsetek chorych na cukrzycę typu 1.

Badacze z fińskiego Uniwersytetu w Tampere przez ponad dwadzieścia lat prowadzili badania nad przyczynami cukrzycy typu 1. Przypuszczają, że choroba ma związek z wirusem Coxsackie B1.
Coxsackie należy do rodziny enterowirusów, które są jednymi z najczęściej wywołujących infekcje u człowieka - pisze portal gazeta.pl.

Według naukowców, wirus Coxsackie B1 wywołuje reakcję autoimmunologiczną, przez którą organizm niszczy komórki własnej trzustki. Nowa szczepionka ma wyposażyć organizm w odporność, której potrzebuje do zwalczenia wirusa. Jeżeli szczepionka się sprawdzi, będzie chronić także przed innymi chorobami wywoływanymi przez enterowirusy.

Badacze zastrzegają, że szczepionka nie ma być lekiem na cukrzycę typu 1, jednak może powstrzymać rozwój prawie połowy nowych przypadków tej choroby.

Więcej: zdrowie.gazeta.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH