Firma bada lek na covid podawany doustnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   28-04-2021, 19:40

Firma bada lek na covid podawany doustnie Koncern rozpoczyna badania nad lekiem na covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Pfizer rozpoczął badania kliniczne potencjalnego leku przeciw COVID-19. Badanie I fazy obejmuje 60 ochotników.

Pfizer rozpoczął badania kliniczne potencjalnego leku przeciw COVID-19 – przekazał prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

- Lek miałby być podawany po wykryciu pierwszych objawów, zapobiegając chorobie już na pierwszym etapie zakażenia, zatrzymując działanie wirusa w nosie, gardle i płucach - napisał na Twitterze szef URPL.

Badanie I fazy obejmuje 60 ochotników.

Pfizer zapytany przez PAP o ten projekt przekazał, że wspomniane badanie dotyczy podawanego doustnie potencjalnego leku przeciwwirusowego PF-07321332, inhibitora proteazy 3CL wirusa SARS-CoV-2. Wcześniej rozpoczęły się badania nad PF-07304814 - inhibitorem proteazy podawanym dożylnie.

Inhibitory proteazy
Firma wyjaśniła, że inhibitory proteazy wiążą się z enzymem wirusowym (zwanym proteazą), zapobiegając replikacji wirusa w komórce. Inhibitory proteazy są skuteczne w leczeniu innych patogenów wirusowych, takich jak HIV i wirus zapalenia wątroby typu C, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi środkami przeciwwirusowymi.

Wskazuje, że dostępne na rynku produkty lecznicze działające na proteazy wirusowe zasadniczo nie wykazują toksyczności, dzięki czemu ta klasa cząsteczek może potencjalnie stanowić dobrze tolerowaną terapię przeciw COVID-19.

Amerykański Pfizer wraz z niemiecką spółką BioNTech wyprodukował pierwszą zaakceptowaną w państwach zachodnich szczepionkę przeciwko Covid-19 - Comirnaty. W UE stosowane są także preparaty od firm Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson.

Szczepionki u kobiet w czasie laktacji
Szef URPL przekazał także informację o posiedzeniu Międzynarodowej Koalicji Regulatorów ds. Leków (ICMRA) z całego świata.

Wśród tematów m. in. szczepionki przeciw COVID-19 a nowe warianty wirusa oraz stosowania terapii u kobiet ciąży i w laktacji w badaniach klinicznych dedykowanych walce z pandemią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH