Firma o leku na COVID-19: testy kliniczne z udziałem pacjentów w 2022

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Biznes/rynekaptek.pl   10-09-2020, 13:23

Firma o leku na COVID-19: testy kliniczne z udziałem pacjentów w 2022 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Celon Pharma zakłada, że lek przeciwwirusowy w terapii COVID-19 zacznie być podawany pacjentom w ramach testów klinicznych w 2022 roku - poinformował prezes Maciej Wieczorek.

Grupa Celon Pharma została wybrana przez NCBR do dofinansowania projektu badawczego związanego z COVID-19 kwotą 38,9 mln zł. Projekt dotyczy opracowania i wdrożenia do badań klinicznych innowacyjnego terapeutyku przeciwwirusowego w terapii COVID-19 i infekcji grypowych, a jego całkowity koszt szacowany jest na 65 mln zł.

- Nie idziemy na skróty. Pandemia SARS-COV-2 pokazała wszystkie słabe punkty dostępnych i rozwijanych terapii, ale i systemów ochrony zdrowia na całym świecie. Epidemie wirusowe, różnego rodzaju, to ogromne wyzwania, które według szacunków ekspertów, zostaną z nami na dekady - wskazał dla PAP Biznes prezes Maciej Wieczorek.

- Wykorzystamy doświadczenie naszego zespołu w zakresie RNA, nowoczesne laboratoria przygotowane do pracy z wirusami oraz wiedzę w zakresie rozwoju leków innowacyjnych. (...) Projekt przewiduje podawanie pacjentom wyselekcjonowanego leku już w 2022 roku w ramach testów klinicznych - dodał.

Celon podał, że rozwiązanie terapeutyczne zakłada jednoczesne skracanie czasu infekcji u pacjentów już nią dotkniętych i znaczące ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa u osób zdrowych.

- Obecnie wyselekcjonowane przez naukowców Celon Pharma związki posiadają zarówno właściwości hamujące rozwój wirusa SARS-CoV-2, jak i blokują jego wnikanie do komórek gospodarza. Planowana inhalacyjna droga podania leku będzie możliwa w warunkach domowych i stanie się ważną alternatywą dla obecnie testowanych infuzji, które wymagają podawania szpitalnego i oznaczają dalsze obciążanie systemów ochrony zdrowia - poinformowała spółka.

- Obecnie prowadzimy prace syntetyczne nad nowymi analogami, a ich aktywność zostanie wkrótce potwierdzona w modelach in vitro - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH