Firmy pracują nad przeciwciałem neutralizującym RS

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   22-03-2017, 12:37

Firmy pracują nad przeciwciałem neutralizującym RS Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sanofi ogłosiła zawarcie umowy z MedImmune zajmującą się badaniami i produkcją leków biologicznych, w celu opracowania i wprowadzenia na rynek przeciwciała monoklonalnego MEDI8897, które zapobiegać będzie chorobom związanym z zakażeniem wirusem RS.

Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), które zajmują się zapobieganiem chorobom i ich zwalczaniem, wirus RS to najczęstsza przyczyna zakażeń dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej 1 roku życia, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

MEDI8897 to bardzo silne przeciwciało monoklonalne (mAb), neutralizujące wirus RS poprzez wiązanie białka fuzyjnego, ulega ekspresji na wirionach i zainfekowanych komórkach. Preparat został zaprojektowany tak, aby cechował się długim okresem półtrwania, dzięki czemu na cały sezon zakażeń wirusem RS wystarczyłaby jedna jego dawka.

Preparat jest opracowywany do stosowania w uodparnianiu biernym populacji niemowląt. Obecnie MEDI8897 oceniany jest w badaniu fazy IIb z udziałem przedwcześnie urodzonych niemowląt. Planowane jest przeprowadzenie badania fazy III z udziałem zdrowych niemowląt donoszonych. W 2015 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nadała preparatowi MEDI8897 status tzw. szybkiej ścieżki rejestracji („fast-track”).

Zgodnie z umową, spółka Sanofi Pasteur w pierwszym etapie dokona płatności w wysokości 120 mln euro oraz zapłaci do 495 mln euro po ukończeniu określonych etapów prac, związanych z opracowywaniem preparatu i jego sprzedażą. Obie spółki podzielą się kosztami i zyskami po równo.

MedImmune będzie nadal odpowiadać za całość przedsięwzięcia dotyczącego opracowywania preparatu, aż do ogłoszenia decyzji o dopuszczeniu do obrotu. Za wytwarzanie preparatu MEDI8897 odpowiedzialna będzie firma AstraZeneca. Spółka Sanofi-Pasteur prowadzić będzie działania związane z wprowadzaniem preparatu MEDI8897 na rynek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH