Francja będzie u siebie produkować szczepionki p/ COVID-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-02-2021, 09:21

Francja będzie u siebie produkować szczepionki p/ COVID-19 Minister spodziewa się, że pierwszą francuską szczepionką przeciwko koronawirusowi będzie pod koniec 2021 r. preparat opracowywany obecnie przez koncern Sanofi Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

We Francji będą produkowane szczepionki przeciw Covid-19 trzech różnych producentów - ogłosiła w stacji RTL minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher. Produkcja preparatu firmy Moderna ma ruszyć w marcu, Pfizer/BioNTech w kwietniu, a CureVac w maju - dodała.

Francja chce umożliwić dostęp do szczepionki wszystkim chętnym dorosłym mieszkańcom kraju do lata - minister Pannier-Runacher powtórzyła słowa prezydenta Emmanuela Macrona.

Produkcja szczepionki Moderny, zarządzana przez podwykonawcę Recipharm, rozpocznie się w marcu, preparatu Pfizer/BioNTech we współpracy z firmą Delpharm w kwietniu, a Curevac z firmą Fareva w maju, jeśli zostanie zatwierdzona.

- Gdy rozpocznie się produkcja, będziemy w stanie osiągnąć nasz cel - podsumowała minister, przypominając, że Pfizer już nadrobił zaległości w dostawach, a Moderna "jest na dobrej drodze" do tego celu.

Do tego czasu mogą też pojawić się inne szczepionki, "być może wcześniej niż oczekiwano" - zauważyła Pannier-Runacher, wskazując na firmy Janssen i Novavax, których "wyniki są raczej dobre".

Celem władz jest teraz "szybsze wytwarzanie większej ilości dawek i przewidywanie kolejnych zdarzeń", na przykład poprzez produkcję szczepionek "dostosowanych do (nowych) wariantów (koronawirusa)" - wyjaśniła minister.

Pannier-Runacher nie wykluczyła dopuszczenia do obrotu również rosyjskiej szczepionki Sputnik V, jeśli ta uzyska zielone światło od Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Minister spodziewa się, że pierwszą francuską szczepionką przeciwko koronawirusowi będzie pod koniec 2021 r. preparat opracowywany obecnie przez koncern Sanofi.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH