Francja: firmy farmaceutyczne nie będą finansowały rządowej agendy ds. leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   21-02-2011, 09:38

Francja: firmy farmaceutyczne nie będą finansowały rządowej agendy ds. leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Francuski minister zdrowia zapowiedział, że wkrótce agencja bezpieczeństwa sanitarnego Afssaps, która odpowiada za dopuszczenie leków do sprzedaży, będzie w całości finansowana przez budżet państwa. To jeden ze skutków afery z lekiem mediator.

Ten lek, dedykowany osobom chorym na cukrzycę z nadwagą, o poważnych działaniach niepożądanych był sprzedawany we Francji od 1976 do 2009 roku, pomimo alarmów lekarzy, że jest groźny dla zdrowia. Mógł przyczynić się do śmierci około 2 tys. osób. Jednak rządowa agencja odpowiadająca za nadzór farmakologiczny nie reagowała – podaje Gazeta Wyborcza.

Jak informuje GW w korespondencji z Francji, skandal z lekiem mediator skłonił prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego do powołania komisji mającej całkowicie zmienić system dopuszczania leków do sprzedaży.

W wyniku zmian agencja Afssaps nie będzie finansowana przez koncerny farmaceutyczne. Nikt zatrudniony przez laboratorium farmaceutyczne nie będzie mógł też być ekspertem pracującym na zlecenie władz.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH