Francja: lek przeciw cukrzycy zabił 500 osób?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-11-2010, 15:18

Francja: lek przeciw cukrzycy zabił 500 osób? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lek dla diabetyków z nadwagą o nazwie Mediator, sprzedawany we Francji od ponad 30 lat, spowodował śmierć co najmniej 500 osób - podaje prasa francuska, powołując się na raport władz medycznych.

Mówi się o kolejnym „skandalu we francuskiej ochronie zdrowia". Dwie gazety, „Le Parisien" i „Le Figaro", ujawniają wnioski z niepublikowanego dotąd raportu oficjalnej Państwowej Kasy Ubezpieczeń Medycznych (CNAM).

Z dokumentu wynika, według gazet, że lek przeznaczony dla diabetyków cierpiących na nadwagę, powodował – jako skutek uboczny – poważne niedomagania serca. W rezultacie zażywania Mediatora zmarło co najmniej 500 osób, a 3500 trafiło do szpitala.

Lek wprowadzony do aptek w 1976 roku, wycofano ze sprzedaży dopiero w ubiegłym roku. Uzasadniono to wówczas tym, że „miał on niewielką skuteczność w leczeniu cukrzycy" oraz „powodował ryzyko niedomagania zastawek serca".

Do 2009 roku zażyło go w sumie około 2 mln osób – oprócz chorych na cukrzycę, także osoby pragnące schudnąć. Jak twierdzi „Le Parisien", sprzedaży tego leku zakazały już w 1997 władze USA, a pięć lat temu Hiszpania i Włochy.

Dlaczego we Francji tak długo zwlekano z zakazem sprzedaży Mediatora? Władze medyczne bronią się, że dopiero teraz przekonały się o niebezpiecznych następstwach zażywania specyfiku. Media twierdzą jednak, że Mediator przypomina pod względem działania inny lek przeciw otyłości o nazwie Isomeride, wyprodukowany przez to samo francuskie laboratorium – Servier. Isomeride został wycofany z rynku w 1997 roku, gdy wykryto jego groźne efekty uboczne.

O całej sprawie alarmowała dwa lata temu władze medyczne lekarka ze szpitala w Brest w Bretanii, Irene Frachon, która stwierdziła ciężkie schorzenia u pacjentki zażywającej Mediator. Dopiero po wielokrotnych apelach Frachon, a także opublikowaniu przez nią książki na ten temat, zakazano sprzedaży leku. Od tego czasu, jak zaznacza radio France Info, powstało także stowarzyszenie pacjentów – ofiar Mediatora.

Przy tej okazji „Le Parisien" twierdzi, że Francja zasłużyła sobie na miano „specjalistki od skandali medycznych". Gazeta przypomina m.in. tzw. aferę hormonów wzrostu, gdy w następstwie stosowania w latach 80. toksycznych hormonów wzrostu zmarło 117 pacjentów, u których rozwinęła się śmiertelna choroba Creutzfeldta-Jakoba. Sprawa ta toczy się wciąż przed sądem.

Najgłośniejszą aferą medyczną we Francji była ujawniona w 1991 roku afera przetoczenia krwi zakażonej wirusem HIV 4 tys. pacjentów, przede wszystkim chorym na hemofilię. W wyniku zaniedbań w funkcjonowaniu francuskiej służby zdrowia i słabej znajomości AIDS zmarły wówczas setki osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH