Fundacja 1 Czerwca staje w obronie generyków

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   07-07-2017, 11:39

Fundacja 1 Czerwca staje w obronie generyków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Fundacja 1 czerwca skierowała do decydentów list otwarty, w którym bierze w obronę leki generyczne. Zdaniem Piotra Piotrowskiego ze wspomnianej Fundacji wypowiedzi autorytetów medycznych podważają skuteczność i bezpieczeństwo leków odtwórczych.

List otwarty trafił do: marszałka sejmu, marszałka senatu, ministra zdrowia, prezesa Urzędu Rejestracji Leków, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, prezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej, Rzecznika Praw Pacjenta oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pacjentów.

Piotrowski podkreśla, że utrata przez firmy farmaceutyczne ochrony patentowej na leki, przełamuje monopol koncernów farmaceutycznych i wprowadza na listy refundacyjne tańsze leki odtwórcze (leki generyczne). W konsekwencji obniżane są ceny leków co pozwala na wprowadzanie do refundacji nowych terapii.

"Niestety w nawiązaniu do zmian na listach refundacyjnych ukazują się wypowiedzi wskazujące, że leki odtwórcze są gorszej jakości, niedostatecznie przebadanymi i wręcz niebezpiecznymi do stosowania "podróbkami" leków oryginalnych. Takie wypowiedzi powodują narastanie strachu i niepokoju u chorych przewlekle korzystających z leków generycznych, a zwłaszcza u chorych np. po przeszczepach. Bez skrupułów komentatorzy podważają skuteczność i bezpieczeństwo leków dopuszczonych do stosowania przez polski i unijny Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych" - czytamy w liście otwartym.

Fundacja jako szczególnie niepokojące, wskazuje wypowiedzi konsultanta krajowego w dziedzinie transplantologii, współpracownika ministra zdrowia, prof. Lecha Cierpka oraz profesora i senatora Tomasza Grodzkiego.

"Szokujące jest to, że podważając skuteczność i bezpieczeństwo leków dopuszczonych do stosowania przez UPRL czy EMA - wykorzystywany jest mechanizm tworzenia poczucia strachu osób chorych, oraz używa się argumentów które podważają zaufanie do lekarzy przypisujących pacjentom tańsze leki generyczne. Takie działania stawiają również w trudnym położeniu farmaceutów, oraz dzielą pacjentów na lepszych i gorszych. Szczególnie bolesne jest to, że w konsekwencji podważane jest również zaufanie obywateli do instytucji stojących na straży bezpiecznego stosowania leków" - podkreśla przedstawiciel Fundacji 1 czerwca.

Piotrowski dodaje też, że zastanawiające jest dla niego jako pacjenta, jak daleko można się posunąć w walce o pozycje polityczną, naukową, w walce o wpływy a także dlaczego w stosunku do takich działań istnieje bierna postawa instytucji oraz organizacji lekarskich i farmaceutycznych - odpowiedzialnych za kontrolę bezpieczeństwa pacjentów oraz za etyczne sprawowanie zawodu lekarza i farmaceuty.

"Dlaczego nie reagujecie Państwo stanowczo i zdecydowanie na tego typu wypowiedzi? Czy zamierzacie Państwo podjąć jakiekolwiek kroki zmierzające do wyjaśnienia przyczyn takich działań i ich ewentualnych skutków?" - pyta przedstawiciel Fundacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH