Gdańsk: obiecujący lek na raka trzuski, teraz szukają inwestora

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   05-04-2017, 13:19

Gdańsk: obiecujący lek na raka trzuski, teraz szukają inwestora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Katedry Technologii Leków i Biochemii Politechniki Gdańskiej, którzy pracują nad lekiem na raka trzustki, poszukują inwestora, który sfinansuje dalsze prace badawcze.

Naukowcy przebadali aktywność ponad 40 nowych związków chemicznych wobec różnych linii komórek nowotworowych w warunkach in vitro oraz wobec ludzkich nowotworów przeszczepionych na tzw. myszy bezgrasicze. Okazało się że trzy spośród przebadanych związków hamują rozwój raka trzustki na poziomie od 30 do 70 procent. - pisze Gazeta Wyborcza.

Prof. Zofia Mazerska z Katedry Technologii Leków i Biochemii PG, która pół roku temu przejęła po prof. Jerzym Konopi, kierownictwo nad badaniami wyjaśnia, że teraz naukowcy wysłali opis efektów swoich badań i wniosek o przeprowadzenie dalszych prac nad tymi związkami do prestiżowego National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych.

Wprawdzie wniosek nie został pozytywnie zaopiniowany, ale też go nie odrzucono. Podano kilka zaleceń, które należy spełnić, by projekt mógł wejść w kolejną fazę badań przedklinicznych.

Aby jednak projekt był kontynuowany, potrzebne są pieniądze. Dlatego też uczelnia poszukuje firmy, która weszłaby we współpracę z naukowcami.

Naukowcy zadbali m.in. o prowadzenie badań w tajemnicy oraz o odpowiednią ochronę patentową. W branży farmaceutycznej te czynniki mają kluczowe znaczenie. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się partner, który będzie zainteresowany licencją obejmującą dotychczasowe wyniki badań.

Optymalnie byłoby, gdyby dodatkowo zlecił Politechnice Gdańskiej dalsze badania nad kandydatem na lek. Uczeni szacują, że lek mógłby pojawić się na rynku za 7-8 lat.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH