
Dzięki badaniom na żywych organizmach dziś mamy leki na cukrzycę, gruźlicę, wiele nowotworów, schizofrenię czy depresję. Także m.in. zwierzęta przyczyniły się do wynalezienia rozrusznika serca, płucoserca czy zastawek.
Jednym z takich miejsc w Polsce, gdzie prowadzi się badania na zwierzętach jest Trójmiejska Akademicka Zwierzętarnia Doświadczalna (TAZD) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To jedna z najnowocześniejszych tego typu jednostek w kraju. Na powierzchni 1100 m kw. przebywa ok. 1000 zwierząt laboratoryjnych - myszy oraz szczurów, którymi opiekuje się zespół dziesięciu specjalistów: lekarzy weterynarii, zootechników, biologów i techników.
W TAZD prowadzone są badania nowych substancji - takich, które mogą okazać się lekami przeciwnowotworowymi, przeciwcukrzycowymi i przeciwgrzybicznymi. Obecnie prowadzone są też projekty dotyczące poznawania mechanizmów powstawania i łagodzenia skutków nieuleczalnych chorób, takich jak mukopolisacharydoza czy stwardnienie zanikowe boczne. Badacze opracowują również szczepionki przeciwko wirusowi Zika i wirusowemu zapaleniu wątroby (HCV).
Szacuje się, że dzięki doświadczeniom na zwierzętach średnia długość życia człowieka w XX wieku wydłużyła się o 20 lat.
W Polsce do badań laboratoryjnych w 2015 r. wykorzystano 174 456 zwierząt.
Więcej: zdrowie.trojmiasto.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych