Bakterie z genem NDM-1 po raz pierwszy opisano w grudniu 2009 r. We wrześniu br już u 140 brytyjskich pacjentów wykryto zakażenie szczepem bakterii Klebsiella pneumoniae ze zmutowanym genem NDM. Zostali zarażeni podczas operacji plastycznych dokonywanych w Indiach.
Gen NDM-1 koduje karbapenemazy – enzymy rozkładające wszystkie karbapenemy, czyli antybiotyki uważane do niedawna za leki „ostatniej szansy” w leczeniu zakażeń wywołanych przez pałeczki Gram-ujemne.
Jak informuje prof. Waleria Hryniewicz, przewodnicząca Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków w Narodowym Instytucie Leków, od tej pory zakażenia tymi bakteriami potwierdzono u pacjentów m.in. w Austrii, w Chorwacji, w Czechach, Serbii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Belgii i USA. W jej ocenie jest więc tylko kwestią czasu, kiedy pojawią się one w Polsce.
Prof. Hryniewicz podkreśliła, że choć w Polsce dotychczas nie stwierdzono zakażeń bakteriami z genem NMD-1, to notowane są liczne przypadki zakażeń pałeczkami zapalenia płuc, wytwarzającymi karbapenemazy typu KPC. W ciągu ostatnich 2,5 roku potwierdzono 300 przypadków – najwięcej w Warszawie i w innych szpitalach na Mazowszu. Jak oceniła profesor, zakażeń może być jednak nawet dwukrotnie więcej.
– W Polsce nie odnotowano na razie żadnego przypadku obecności NDM, ale przy pierwszym rozpoznaniu nie wolno dopuścić, by zakażenie rozprzestrzeniło się – stwierdziła prof. Waleria Hryniewicz, podczas spotkania w ramach Konferencji Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów (31 sierpnia).
Bakterie z genem NDM-1 i pałeczki KPC są szczególnie niebezpieczne ze względu na sekwencje DNA znajdujące się na ruchomym elemencie genetycznym. Może on być przekazywany innym bakteriom, które nabywają w ten sposób oporność na antybiotyki.
Jak powiedziała prof. Hryniewicz, w leczeniu zakażeń bakteriami rozkładającymi karbapenemy skuteczne są tylko dwa antybiotyki: kolistyna i tygecyklina. Podkreśliła jednak, że kolistyna jest lekiem z lat 50. XX w. i obecnie nie jest stosowana. Tygecyklina ma zaś bardzo ograniczony zakres rejestracji – może być stosowana jedynie w leczeniu skóry, tkanki podskórnej i jamy brzusznej.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych