Gen NDM: przykład szybkiej dynamiki rozprzestrzeniania się

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP, LJ/rynekaptek.pl   22-11-2010, 11:10

Gen NDM: przykład szybkiej dynamiki rozprzestrzeniania się Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bakterie z genem NDM-1 po raz pierwszy opisano w grudniu 2009 r. We wrześniu br już u 140 brytyjskich pacjentów wykryto zakażenie szczepem bakterii Klebsiella pneumoniae ze zmutowanym genem NDM. Zostali zarażeni podczas operacji plastycznych dokonywanych w Indiach.

Gen NDM-1 koduje karbapenemazy – enzymy rozkładające wszystkie karbapenemy, czyli antybiotyki uważane do niedawna za leki „ostatniej szansy” w leczeniu zakażeń wywołanych przez pałeczki Gram-ujemne.

Jak informuje prof. Waleria Hryniewicz, przewodnicząca Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków w Narodowym Instytucie Leków, od tej pory zakażenia tymi bakteriami potwierdzono u pacjentów m.in. w Austrii, w Chorwacji, w Czechach, Serbii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Belgii i USA. W jej ocenie jest więc tylko kwestią czasu, kiedy pojawią się one w Polsce.

Prof. Hryniewicz podkreśliła, że choć w Polsce dotychczas nie stwierdzono zakażeń bakteriami z genem NMD-1, to notowane są liczne przypadki zakażeń pałeczkami zapalenia płuc, wytwarzającymi karbapenemazy typu KPC. W ciągu ostatnich 2,5 roku potwierdzono 300 przypadków – najwięcej w Warszawie i w innych szpitalach na Mazowszu. Jak oceniła profesor, zakażeń może być jednak nawet dwukrotnie więcej.

– W Polsce nie odnotowano na razie żadnego przypadku obecności NDM, ale przy pierwszym rozpoznaniu nie wolno dopuścić, by zakażenie rozprzestrzeniło się – stwierdziła prof. Waleria Hryniewicz, podczas spotkania w ramach Konferencji Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów (31 sierpnia).

Bakterie z genem NDM-1 i pałeczki KPC są szczególnie niebezpieczne ze względu na sekwencje DNA znajdujące się na ruchomym elemencie genetycznym. Może on być przekazywany innym bakteriom, które nabywają w ten sposób oporność na antybiotyki.

Jak powiedziała prof. Hryniewicz, w leczeniu zakażeń bakteriami rozkładającymi karbapenemy skuteczne są tylko dwa antybiotyki: kolistyna i tygecyklina. Podkreśliła jednak, że kolistyna jest lekiem z lat 50. XX w. i obecnie nie jest stosowana. Tygecyklina ma zaś bardzo ograniczony zakres rejestracji – może być stosowana jedynie w leczeniu skóry, tkanki podskórnej i jamy brzusznej.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH