Geriatra: często seniorzy przyjmują leki, które im szkodzą

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   27-11-2017, 11:10

Geriatra: często seniorzy przyjmują leki, które im szkodzą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

U około 30 procent pacjentów trafiających na oddział geriatrii w Białymstoku rozpoznaje się jatrogenny zespół polekowy – dolegliwości spowodowane nieprawidłowo prowadzoną opieką medyczną i przyjmowaniem zbyt dużych dawek leków.

W Polsce co druga osoba po 65. roku życia skarży się na ból przewlekły, czyli trwający powyżej trzech miesięcy. U osób, które wymagają stałej pielęgnacji, ten odsetek wynosi 80 procent. Ból jest najczęściej wskazywaną dolegliwością w grupie wiekowej 65+ – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreśla, że wywiad jest, a przynajmniej powinien być, kluczowym elementem praktyki geriatrycznej.

Okazuje się, że u około 30 proc. pacjentów trafiających na oddział geriatrii w Białymstoku rozpoznaje się jatrogenny zespół polekowy, czyli dolegliwości spowodowane nieprawidłowo prowadzoną opieką medyczną i przyjmowaniem zbyt dużych dawek leków.

– Najstarsi pacjenci – ci najmniej mobilni, najbardziej zależni od opiekunów rodzinnych, leczeni u trzech, czterech, pięciu specjalistów -  nie są w stanie wyrazić związku przyczynowo-skutkowego między rodzajem leku a objawami - wskazuje profesor.

Podkreśla, że ich rodziny też czasami nie orientują się, po jakim medykamencie senior czuje się gorzej, po jakim zdarzył się upadek, po jakim nietrzymanie moczu, dlaczego gwałtownie pogarsza się pamięć.

Jak dalej tłumaczy, leczenie często odbywa się bez konsultacji lub wiedzy geriatrycznej. - Stosowane są leki, które nie powinny być stosowane, na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne, które powodują nie tylko ryzyko krwawienia z żołądka, ale również zwyżki ciśnienia i niewydolność serca, uszkodzenie nerek, zatrzymanie wody w organizmie, duszności - wylicza.

W jej ocenie, pacjent nie musiałby być w szpitalu, gdyby "nie był skaleczony przez innych lekarzy (którzy robią to zapewne nieświadomie) i system ich szkolenia".

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH