Ginjal. Preparaty z konikiem morskim są zakazane. Co mamy w zamian?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   18-01-2011, 07:33

Ginjal. Preparaty z konikiem morskim są zakazane. Co mamy w zamian? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Problem wycofania z obrotu preparatu Ginjal spowodował lawinę komentarzy. Lekarze jednak uspokajają - istnieją na rynku jego zamienniki - informowaliśmy kilka lat temu. Mimo upływu czasu preparaty z konikiem morskim są nadal poszukiwane.


Produkt znalazł się na liście ochronnej II CITES, która zawiera listę gatunków roślin i zwierząt, którym wprawdzie obecnie nie zagraża bezpośrednio wyginięcie, jednak mogą stać się zagrożone, gdyby handel nimi nie został poddany kontroli i ograniczeniu. Na obrót nimi trzeba mieć specjalne pozwolenie i świadectwa dokumentujące pochodzenie produktu.

Unia Europejska wprowadziła jednak rozporządzenie, które zakazuje wwozu na teren Wspólnoty okazów złowionych w naturalnym środowisku. Gatunek konika, z którego produkuje się preparat, znalazł się na tej liście. Import produktu sprowadzanego z Indonezji przez jedną z polskich firm od 2004 roku, stał się niemożliwy.

Co w zamian
Lekarze uspokajają, że na rynku jest wiele produktów, które mogą zastąpić produkt. Poza tym, nie był to lek pierwszego rzutu, mający znaczące działanie terapeutyczne.

- To nie jest lek, który wpływa w jakikolwiek sposób na istotę jakiegokolwiek schorzenia – dodaje prof. Wojciech Pypno,
członek honorowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego, prezes mazowieckiego oddziału PTU.

W zastępstwie parafarmaceutyku Ginjal można zażywać rovatinex. Zastosowanie mogą mieć także inne leki: urosept, nefro protect, furagin. Decyzję o wyborze leku należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Zjawisko handlu parafarmaceutykami, które zawierają w swoim składzie niedozwolone substancje, nie jest nowe. Podobnie jak nielegalne sprowadzanie substancji niewiadomego pochodzenia, choć w omawianym przypadku mamy do czynienia z inną sytuacją.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH