GIS: może brakować szczepionek przeciwko WZW A

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-06-2017, 08:22

GIS: może brakować szczepionek przeciwko WZW A Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wlkp. poinformowała, że w Polsce zabrakło szczepionek dla dzieci przeciwko WZW typu A, czyli tzw. żółtaczce pokarmowej lub chorobie brudnych rąk. Szczepienie to nie jest obowiązkowe; dostępne są szczepionki dla dorosłych.

Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział PAP, że szczepionki dla dzieci może brakować ze względu na fakt, że od kilkunastu lat w Polsce nie odnotowywano ognisk zachorowań na WZW typu A, a hurtownie farmaceutyczne nie przetrzymują zapasów.

- Do tej pory z tą chorobą mieliśmy sporadycznie do czynienia jedynie w ośrodkach dla uchodźców - powiedział rzecznik.

- To jest wbrew pozorom dobra informacja, że wzrosło zapotrzebowanie na szczepionkę, bo świadczy o tym, że świadomość zdrowotna ludzi wzrosła. Zainteresujemy się sprawą - dodał Bondar.

Mieszkańcy Ostrowa Wlkp. zawiadomili Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, że nie mogą w przychodniach zaszczepić swoich dzieci na wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli tzw. żółtaczkę pokarmową, ponieważ nie można jej zakupić w aptekach.

- Postanowiliśmy dowiedzieć się, czy gdziekolwiek w Polsce szczepionka jest dostępna. Okazało się, że nigdzie jej nie ma. W sprzedaży dostępna jest tylko szczepionka dla dorosłych - powiedział PAP dyrektor ostrowskiego sanepidu Andrzej Biliński.

Dodał, że szczepionki przeciwko WZW typu A dla dzieci "nie ma w żadnej hurtowni w Polsce, a jej produkcja ma nastąpić dopiero w III kwartale 2017 r., najwcześniej w lipcu".

- Jej brak może być spowodowany zwiększoną liczbą szczepień ze względu na wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A - powiedział Biliński.

Tylko w Ostrowie Wlkp. w ostatnich tygodniach zaszczepiło się 500 osób.

- Ale nie wiemy, ile wśród nich jest dzieci, ponieważ to szczepienie nie należy do obowiązkowych, a więc nie prowadzimy statystyk. Jest to zalecane szczepienie, którego koszty ponoszą zainteresowani, a nie budżet państwa, jak to się dzieje w przypadku szczepień obowiązkowych - powiedział dyrektor ostrowskiego sanepidu.

W Ostrowie Wlkp. od stycznia zanotowano 28 przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby. Najwięcej przypadków było w kwietniu.

- Obecnie kolejne dwie osoby są w trakcie weryfikacji medycznej i czekamy na wyniki - powiedziała rzeczniczka ostrowskiego sanepidu Małgorzata Jezierska.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH