GIS: może brakować szczepionek przeciwko WZW A

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-06-2017, 08:22

GIS: może brakować szczepionek przeciwko WZW A Od kilkunastu lat w Polsce nie odnotowywano ognisk zachorowań na WZW typu A, a hurtownie farmaceutyczne nie przetrzymują zapasów

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wlkp. poinformowała, że w Polsce zabrakło szczepionek dla dzieci przeciwko WZW typu A, czyli tzw. żółtaczce pokarmowej lub chorobie brudnych rąk. Szczepienie to nie jest obowiązkowe; dostępne są szczepionki dla dorosłych.

Ostatnim zdiagnozowanym chorym jest 10-letni chłopiec, który zaraził się od ojca. Ze względu na możliwość przeniesienia wirusa między krewnymi, cała rodzina znalazła się pod nadzorem medycznym. Rygor sanitarny wprowadzono także w szkole, do której chodził 10-latek.

Jak zaznaczył dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. "od lat mieliśmy spokój z tą chorobą zakaźną, a tutaj mamy do czynienia z dużym ogniskiem". 

Biliński wyjaśnił, że WZW typu A przebiega w sposób ostry - uszkadza wątrobę.

- Pierwsze objawy mają charakter pseudogrypowy, czyli ogólne rozbicie, dreszcze, stan podgorączkowy. Dopiero potem pojawia się żółtaczka - powiedział.

Zdaniem rzecznika GIS szczepienie na WZW typu A zalecane jest szczególnie dla osób, które wyjeżdżają do tzw. ciepłych krajów, do Afryki, Azji czy Ameryki Płd.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH