GIS: program pilotażowy STOP HCV

FARMAKOTERAPIA

Autor: GIS/rynekaptek.pl   15-11-2010, 13:17

GIS: program pilotażowy STOP HCV Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozpoczął się pilotażowy program STOP! HCV realizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną i Polską Grupę Ekspertów HCV.

Projekt przewiduje dotarcie do określonych grup docelowych poprzez przeprowadzenie szkoleń kaskadowych dla przedstawicieli wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, którzy będą jednocześnie realizatorów i lokalnych koordynatorów działań programowych.

Pilotażowy Program profilaktyki zakażeń HCV realizowany będzie w trzech modułach. Pierwszy z nich to zakłada dotarcie do wybranych szkół ponadgimnazjalnych i realizację działań wśród młodzieży. W ramach działań edukacyjnych będą odbywały się spotkania z młodzieżą, podczas których rozdawane będą ulotki informacyjne. Celem działań w ramach realizacji I modułu jest zwiększenie wiedzy i świadomości uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz ich rodziców na temat zagrożeń i profilaktyki zakażeń wirusem HCV.

Oczekiwanym efektem w wyniku realizacji II modułu skierowanego do szpitali wysokospecjalistycznych jest pogłębienie wiedzy i świadomości na temat profilaktyki zakażeń HCV wśród kadry zarządzającej oraz personelu medycznego i poprawa procedur medycznych w zakresie prewencji HCV. Ponadto planowane jest przeprowadzenie testów diagnostycznych na obecność przeciwciał anty HCV i skierowanie osób zakażonych do specjalisty (algorytm postępowania) oraz wprowadzenie systemowych rozwiązań diagnostyczno-przesiewowych w szpitalach wielospecjalistycznych.

Realizacja ostatniego modułu w ramach podstawowej opieki medycznej zakłada przeszkolenie minimum 10 % lekarzy POZ w całej Polsce. Badania w kierunku zakażeń HCV realizowane w ramach Programu STOP! HCV prowadzone będą w 3 miastach Polski - Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu.

Więcej: www.gis.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH