
Rozpoczął się pilotażowy program STOP! HCV realizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną i Polską Grupę Ekspertów HCV.
Projekt przewiduje dotarcie do określonych grup docelowych poprzez przeprowadzenie szkoleń kaskadowych dla przedstawicieli wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, którzy będą jednocześnie realizatorów i lokalnych koordynatorów działań programowych.
Pilotażowy Program profilaktyki zakażeń HCV realizowany będzie w trzech modułach. Pierwszy z nich to zakłada dotarcie do wybranych szkół ponadgimnazjalnych i realizację działań wśród młodzieży. W ramach działań edukacyjnych będą odbywały się spotkania z młodzieżą, podczas których rozdawane będą ulotki informacyjne. Celem działań w ramach realizacji I modułu jest zwiększenie wiedzy i świadomości uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz ich rodziców na temat zagrożeń i profilaktyki zakażeń wirusem HCV.
Oczekiwanym efektem w wyniku realizacji II modułu skierowanego do szpitali wysokospecjalistycznych jest pogłębienie wiedzy i świadomości na temat profilaktyki zakażeń HCV wśród kadry zarządzającej oraz personelu medycznego i poprawa procedur medycznych w zakresie prewencji HCV. Ponadto planowane jest przeprowadzenie testów diagnostycznych na obecność przeciwciał anty HCV i skierowanie osób zakażonych do specjalisty (algorytm postępowania) oraz wprowadzenie systemowych rozwiązań diagnostyczno-przesiewowych w szpitalach wielospecjalistycznych.
Realizacja ostatniego modułu w ramach podstawowej opieki medycznej zakłada przeszkolenie minimum 10 % lekarzy POZ w całej Polsce. Badania w kierunku zakażeń HCV realizowane w ramach Programu STOP! HCV prowadzone będą w 3 miastach Polski - Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu.
Więcej: www.gis.gov.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych