GIS: realizacja szczepień ochronnych wróciła do normy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-09-2020, 09:03

GIS: realizacja szczepień ochronnych wróciła do normy Sytuacja będzie się jeszcze poprawiać - zapewniła Izabela Kucharska (Fot. Archiwum)

Realizacja szczepień ochronnych, która wiosną była czasowo ograniczona z powodu epidemii, wróciła do normy -  powiedziała zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Izabela Kucharska.

Kucharska uczestniczyła we wtorek (22 września) w zorganizowanej online debacie redakcyjnej "Kuriera Medycznego" i "Menedżera Zdrowia". Dyskusja była poświęcona rozszerzeniu kalendarza szczepień obowiązkowych o szczepienie przeciw rotawirusom.

Zastępca GIS przypomniała, że w marcu zalecono czasowe ograniczenie realizacji szczepień u dzieci w ramach programu szczepień ochronnych, a w kwietniu zalecono ich wznowienie.

- Po schodzeniu szczepionek ze stanów magazynowych widzimy, że szczepienia ochronne, ich realizacja, wróciła do normy - powiedziała Kucharska. - Myślę, że w nowym roku szkolnym - wraz z nową strategią ministra zdrowia dotyczącą zaangażowania lekarzy rodzinnych, lekarzy POZ w opiekę nad pacjentem i realizację świadczeń - sytuacja będzie się tylko poprawiać - dodała.

Odnosząc się do rozszerzenia kalendarza szczepień o szczepienie przeciw rotawirusom, wskazała, że m.in. GIS i działająca przy nim Rada Sanitarno-Epidemiologiczna od lat się o to starała.

- Głos został usłyszany. Ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie szczepień obowiązkowych - przypomniała. Obowiązek ten, jak wskazała, będzie miał zastosowanie wobec dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 r. Szczepieniem obowiązkowym przeciw rotawirusom od początku przyszłego roku objęte będą dzieci od 6. do 24. tygodnia życia.

Jak tłumaczyła, pierwszą dawkę dziecko powinno otrzymać już przy okazji pierwszej planowej wizyty w przychodni, która przypada właśnie w 6. tygodniu życia dziecka, by w razie niewielkiego odroczenia w czasie kolejnej wizyty, zakończyć cykl (2-3 dawki) szczepień w 24. tygodniu życia dziecka. Szczepionka podawana jest doustnie w odstępie przynajmniej 4 tygodni.

- Byłoby to bardzo wygodne, gdybyśmy zaczynali to szczepienie na pierwszej wizycie związanej ze szczepieniem w poradni, bo wtedy daje to dużą szansę na ukończenie szczepienia w czasie całego cyklu szczepień - wyjaśniła dr Ilona Małecka z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Oceniła też, że wprowadzenie szczepionki do kalendarza szczepień obowiązkowych to pozytywna zmiana, która daje możliwość szerszej ochrony i przybliża do światowych standardów. - To mniej hospitalizacji, ale też ambulatoryjnych wizyt - podsumowała.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH