GIS: uchylania się od szczepień nie można bagatelizować

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-04-2017, 15:43

GIS: uchylania się od szczepień nie można bagatelizować ?Szczepieniom obowiązkowym nie jest poddawany jedynie ułamek procenta dzieci w Polsce" - powiedział Marek Posobkiewicz

Należy zdecydowanie się przeciwstawiać wszelkim próbom podważania zasadności szczepień ochronnych. Jeśli robią to lekarze, to należy takie przypadki zgłaszać do Naczelnej Izby Lekarskiej - powiedział Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

- Dziecko, które nie zostało zaszczepione, pozbawiane jest prawa do profilaktyki. Rodzice powołują się na prawo do wolności, ale zapominają, że pozbawiają dzieci ochrony przed groźnymi zakażeniami - podkreślił Marek Posobkiewicz.

Główny Inspektor Sanitarny przyznał, że najwięcej szczepień wykonywanych jest w pierwszym roku życia dziecka, ale chodzi o to, żeby zdążyć przed okresem w życiu, w którym będą one narażone na poważne infekcje.

Prof. Ewa Bernatowska wyjaśniała, że karta uodpornienia po wypisaniu noworodka z oddziału noworodkowego zgodnie z przepisami powinna być przekazana do wybranego przez rodziców lub opiekunów dziecka placówki podstawowej opieki zdrowotnej.

- Jednak rodzice zabierają kartę i nie rejestrują dziecka. Nie wiadomo, jaka jest skala tego procederu, który również obejmuje karty uodpornienia pobieranie z przychodni pod pretekstem kontynuacji szczepień w innej placówce służby zdrowia - powiedziała specjalistka.

Z danych przedstawionych na sympozjum wynika, że szczepienia co roku zapobiegają 2-3 mln zgonów na świecie - czyli tym, jakie mogłyby wywołać zakażenia, przeciwko którym są dostępne preparaty ochronne.

- Można byłoby zapobiec kolejnym 1,5 mln zgonów związanym z infekcjami, gdyby szczepienia lepiej były wykorzystywane - powiedziała prof. Bernatowska.

XXXV Sympozjum "Szczepienia Ochronne" zorganizowano z okazji Europejskiego Tygodnia na Rzecz Szczepień 2017, które rozpoczyna się 24 kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH