GIS uspokaja: nowa grypa jak sezonowa

FARMAKOTERAPIA

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   10-01-2011, 12:36

GIS uspokaja: nowa grypa jak sezonowa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek (11 stycznia) będzie obradował komitet pandemiczny. Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja jednak, że w Polsce nie ma fali zachorowań na grypę.

– Komitet pandemiczny omówi obecną sytuację dotyczącą grypy i wyda ewentualne zalecenia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Rzecznik przypomina, że grypa A/H1N1 stała się już grypą sezonową i oczywiście jej przypadki notuje się się teraz, ponieważ jest to okres, w którym zwykle pojawia się grypa sezonowa.

– W ostatnim czasie odnotowaliśmy ok. 25 tys. zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Rok temu o tej porze chorowało ok. 100 tys. osób. Nie można więc mówić, że mamy falę zachorowań. Oczywiście, grypa jest groźną chorobą, przed która należy się chronić – zaznacza Jan Bondar.

Rzecznik GIS dodaje jednak, że grypa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i największy wzrost zachorowań jest cały czas przed nami. Jan Bondar przypomina też, że sezonowa szczepionka przeciw grypie chroni również przed szczepem A/H1N1.

– Jest to szczepionka rejestrowana w zwykłym trybie, nie tak jak specjalna, ubiegłoroczna szczepionka przeciw A/H1N1 – tłumaczy rzecznik GIS.

Jak już podawaliśmy, pojawia się coraz więcej doniesień dotyczących zachorowań na tzw. świńską grypę (A/H1N1). W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie leczonych na tę odmianę grypy jest kilka osób, w tym kobieta w ciąży i lekarze tej placówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH