Glifosat w kaszy gryczanej: jest się czym martwić?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Fundacja Konsumentów i Instytut Spraw Obywatelskich, PAP/ rynekaptek.pl   05-03-2021, 18:33

Glifosat w kaszy gryczanej: jest się czym martwić? Glifosat - nadal nie ma jasności czy preparat jest rakotwrczy i mutagenny (fot. archiwum)

Organizacje konsumenckie twierdzą, że w kaszy gryczanej jednego z producentów stwierdzono glifosat. Przedstawiają na to wyniki badań laboratoryjnych. Na poziomie globalnym nie ma jednoznacznego stanowiska, że glifosat jest rakotwórczy.

W lutym br. Fundacja Konsumentów i Instytut Spraw Obywatelskich zaprezentowali raport dotyczący jakości kasz gryczanych dostępnych w polskich sklepach. W publikacji pt. "Konsumenci testują: Kasza gryczana – czy zawiera glifosat" wykazano, że w jednej z przebadanych kasz, marki Sonko, przekroczono najwyższy dopuszczalny poziom (NDP) glifosatu.

Glifosat to główny składnik Roundupu - kontrowersyjnego środka chwastobójczego. Swoją złą sławę glifosat zawdzięcza efektywności z jaką niszczy wszystkie żywe organizmy.

Wspomniany aport zawiera wyniki badań tych samych 10 kasz gryczanych, które były przedmiotem analiz kilkanaście miesięcy temu (raporty dostępne są na stronie testy.konsumenci.org). Wśród przebadanych kasz znalazły się produkty następujących marek: Ekowital, NaturAvena, Auchan, Carrefour, Kupiec, Melvit, Janex, Cenos, Kuchnia Lidla i Sonko.

Wybrane do badania produkty zakupiono tzw. metodą „konsumencką” – losowo z półek sklepowych lub sklepu internetowego. Próbki zostały zabezpieczone, wysłane do laboratorium, a następnie przebadane przez specjalistów z Zakładu Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.

- Dysponujemy sprawozdaniem z badania kaszy gryczanej Sonko, w którym wynik zawartości glifosatu znajduje się na poziomie wskazanym w przedstawionym raporcie, czyli 0,27 mg/kg. W związku z tym, nawet przy niepewności rozszerzonej do poziomu 50%, norma (0,1 mg/kg.) w badanej kaszy została bezwzględnie przekroczona - mówi Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów.

- Choć firma Sonko zarzuciła nam, że badania, które przeprowadziliśmy są obarczone współczynnikiem niepewności, co "uniemożliwia formułowanie jakichkolwiek kategorycznych twierdzeń na temat ewentualnej zawartości substancji szkodliwych w produkcie", jesteśmy pewni, że glifosat niestety jest obecny w przebadanej kaszy gryczanej tej firmy - dodaje.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH