
Wirtualna rzeczywistość pomoże w leczeniu schizofrenii? Phillippe-Pinel Institute mieszczący się w Montrealu rozpoczął właśnie pilotażowe badania nad skutecznością przeprowadzania takiej terapii.
Psychiatra Alexandr Dumais autor projektu skupia się na odtworzeniu w wirtualnej rzeczywistości głosów, które słyszą pacjenci. Najpierw chorzy opisują technikom i projektantom tzw. objawy wytwórcze, czyli wszelakie głosy, stwory czy to, co sprawia im ból.
Następnie przy użyciu gogli do wirtualnej rzeczywistości pacjent ma skonfrontować się ze swoimi demonami i lękami tak, by uczyć się, by stawiać im czoła i bronić się przed nimi.
Uczestnicy muszą nauczyć się odpowiadać na różne problemy właśnie przy użyciu wirtualnej rzeczywistości - ułatwia ona terapię poprzez konfrontację.
W projekcie od 2015 roku wzięło udział dziewiętnastu pacjentów. Piętnaścioro z nich zanotowało znaczącą poprawę stanu zdrowotnego. Tylko niektórzy donieśli, że nierealistyczne obrazy w wirtualnej rzeczywistości zahamowały efektywność terapii. Z tego względu będzie uruchomiona druga faza projektu z bardziej realistycznymi obrazami.
Eksperymentalna metoda leczenia jest częścią programu pilotażowego, który miałby zajmować się leczeniem pacjentów ze schizofrenią.
Więcej: www.komputerswiat.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych