Gorące kąpiele mogą korzystnie wpływać na poziom cukru we krwi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-09-2020, 15:44

Gorące kąpiele mogą korzystnie wpływać na poziom cukru we krwi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Regularne gorące kąpiele mogą korzystnie wpływać na zdrowie osób z cukrzycą typu 2 i przyczyniać się do obniżenia stężenia glukozy we krwi – poinformowali japońscy naukowcy podczas 56. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), które odbyło się online.

Dotychczasowe badania wskazywały, że korzystanie z gorących kąpieli i sauny pozytywnie wpływa na poziom glukozy i poziom tkanki tłuszczowej. Naukowcy ze Szpitala Kohnodai w Ichikawie postanowili przetestować działanie gorących kąpieli na czynniki kardiometaboliczne u osób z cukrzycą typu 2.

W badaniach wzięło udział 1297 osób, które wypełniły kwestionariusze dotyczące nawyków kąpielowych (w Japonii gorące kąpiele są popularnym nawykiem).

Po uwzględnieniu szeregu czynników (m.in. takich jak wiek, płeć czy przyjmowane leki) zaobserwowano, że większa częstotliwość gorących kąpieli związana była z mniejszą masą ciała, mniejszym obwodem w pasie, niższym ciśnieniem tętniczym i niższym poziomem hemoglobiny glikowanej.

- Te wyniki wskazują, że codzienna ekspozycja na działanie wysokiej temperatury podczas kąpieli ma korzystny wpływ na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z cukrzycą typu 2 - komentują autorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH