Gronkowiec coraz groźniejszy

FARMAKOTERAPIA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   14-01-2011, 08:23

Gronkowiec coraz groźniejszy

Narastający problem zakażeń gronkowcem złocistym (S. aureus) skłonił Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych IDSA do nakreślenia specjalnych wytycznych dla pracowników służby zdrowia.

Szczególnie niebezpieczne są infekcje bakteriami odpornymi na działanie metycyliny (ang. MRSA: Meticillin Resistant Staphylococcus Aureus).

Według danych sprzed sześciu lat, w samych tylko Stanach Zjednoczonych rocznie umiera z ich powodu 18 tys. osób.

Szacuje się, że nosicielem bakterii gronkowca złocistego może być nawet co trzeci człowiek. Zazwyczaj bytują one w jamie nosowo-gardłowej oraz na powierzchni skóry, nie stanowiąc zagrożenia dla reszty organizmu.

Zdarza się jednak, że np. w wyniku skaleczenia przenikną do jego wnętrza, co w niektórych przypadkach może prowadzić do śmierci. Do zakażeń dochodzi głównie w placówkach zdrowotnych, jednak coraz częściej także poza nimi.
 
Aktualne zalecenia pojawią się w lutowym numerze magazynu Clinical Infectious Diseases. Mają pomóc lekarzom w zróżnicowaniu wielu istniejących metod leczenia, zależnych od postaci choroby. Ułatwią m.in. dobór antybiotyków do zwalczania nawracających zakażeń skóry i tkanki miękkiej, również wśród niemowląt.

Źródło: Infectious Diseases Society of America (IDSA)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH