Grozi nam epidemia żółtaczki?

FARMAKOTERAPIA

Autor: TVN24/rynekaptek.pl   20-04-2017, 08:01

Grozi nam epidemia żółtaczki? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do trzech wielkopolskich szpitali trafiło 17 nosicieli wirusa HAV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu A. W całej Polsce notuje się około 35 takich zachorowań rocznie, a w tym wypadku mowa jest zaledwie o dwóch powiatach - podkreślają lekarze.

- Obecnie odnotowaliśmy 17 przypadków zachorowań. Mamy do czynienia z sytuacją epidemiologicznie niebezpieczną. Od lat mieliśmy spokój z tą chorobą zakaźną, a tutaj mamy do czynienia z dużym ogniskiem - powiedział Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Lekarza zaznaczają, że zwykle w całym kraju notuje się najwyżej kilkadziesiąt takich przypadków rocznie, a w tym wypadku mowa jest zaledwie o dwóch powiatach - podaje portal TVN24.

Andrzej Biliński przyznaje, że można mówić również o początku epidemii WZW typu A - żółtaczki pokarmowej.

- Szczepionki przeciwko WZW typu A są dostępne, natomiast nie są one objęte kalendarzem szczepień, nie są obowiązkowe, a więc nie są bezpłatne - mówi Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków.

Dodaje, że taka metoda bardzo skuteczna: - Preparaty podawane w dwóch dawkach, w odstępie 6 miesięcy, mają zapewnić odporność na chorobę.

Więcej: http://www.tvn24.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH