Grypa. 45 proc. zachorowań przypada na dzieci poniżej 14 rż. Szczepionych jest 1%

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-09-2020, 15:25

Grypa. 45 proc. zachorowań przypada na dzieci poniżej 14 rż. Szczepionych jest 1% Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grypa atakuje wszystkie osoby bez względu na wiek i stan zdrowia, ale aż 45 proc. zachorowań przypada na dzieci poniżej 14. roku życia – alarmują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 20-30 proc. dzieci każdego roku choruje na grypę, a jedynie 10 proc. osób dorosłych. U najmłodszych, tych poniżej5. roku życia, jest też większe ryzyko wystąpienia grypy o ciężkim przebiegu i powikłań pogrypowych.

W Polsce na dzieci poniżej 4. roku życia przypada 25 proc. wszystkich zachorowań. Aż 45 proc. zakażeń przypada na dzieci poniżej 14. roku życia - ostrzega w informacji przekazanej PAP Ogólnopolski Programu Zwalczania Grypy. Mało kto zdaje sobie sprawę, niemowlęta wymagają hospitalizacji z powodu grypy równie często jak osoby starsze.

Eksperci zwracają uwagę, że dzieci są rezerwuarem wirusów grypy pełniąc istotną rolę w transmisji wirusa w społeczeństwie, zwiększając tym samym ryzyko zakażenia, także u rodziców, opiekunów, osób starszych, jak i niezaszczepionych innych dzieci. Dlatego szczególne znaczenie w ochronie przed tą infekcją ma szczepienie najmłodszych.

- Szczepienie dzieci przeciw grypie chroni nie tylko samych najmłodszych, ale także osoby znajdujące się w ich najbliższym otoczeniu. Dzieci określa się jako "głównych sprawców i rezerwuar grypy", ponieważ odgrywają kluczową rolę w transmisji wirusa w społeczeństwie. W porównaniu do osób dorosłych, dzieci łatwiej się zarażają, a także wydalają wirusa w większych ilościach. Dlatego zwiększenie odsetka wyszczepialności wśród dzieci jest tak ważne dla całego społeczeństwa. Obliczono, że zaszczepienie 420 dzieci chroni 1 dorosłego przed zgonem z powodu grypy - wyjaśnia dr hab. n. med. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Mimo wielu dowodów naukowych, że szczepienia profilaktyczne są najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę, poziom wyszczepialności wśród dzieci jest w naszym kraju wciąż na bardzo niskim poziomie. Zaledwie 1 proc. najmłodszych do 14. roku życia jest co roku szczepionych przeciwko grypie.

Tymczasem grypa objawia się nagle, a jej przebieg może być gwałtowny i w znaczącym stopniu może osłabić organizm. Najmłodsi ze względu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy są szczególnie narażeni na poważne powikłania pogrypowe, tj. zapalenie ucha środkowego czy zapalenie płuc.

Zbigniew Wojtasiński, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH