Grypa - czy na pewno odpuszcza?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   08-03-2011, 14:20

Grypa - czy na pewno odpuszcza? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Już w środę (9 marca) Główny Inspektorat Sanitarny będzie dysponował najnowszym raportem dotyczącym zachorowań na grypę. Ten jest o tyle ważny, że pozwoli powiedzieć czy utrzymuje się spadek zachorowań i czy możemy powiedzieć, że grypa już odpuściła w tym sezonie.

- W ostatnim tygodniu lutego zanotowaliśmy spadek zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. W znacznej części Polski spadła liczba zachorowań, choć w niektórych rejonach utrzymywała się tendencja wzrostowa. Najnowszy raport pozwoli określić czy spadki zachorowań były spowodowane jedynie nieobecnością dzieci w szkołach podczas ferii czy rzeczywiście spada liczba zachorowań - tłumaczy Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Ferie w szkołach rzeczywiście mogły być istotnym powodem spadku zachorowań na grypę ponieważ w tym sezonie atakuje ona najczęściej dzieci w wieku od 0 do 15 lat.

- Najczęstszym powikłaniem w przebiegu tegorocznej grypy było śródmiąższowe zapalenie płuc - dodaje rzecznik GIS.

Dotychczas zanotowano 100 zgonów związanych z grypą. - 80 proc. tych przypadków dotyczyło osób, które cierpiały na schorzenia współistniejące, najczęściej na cukrzycę, choroby układu krążenia i nowotwory. Żadna z osób, które zmarły nie była szczepiona przeciwko grypie - wyjaśnia Jan Bondar.

GIS zamierza rozmawiać z konsultantami o tym, aby apelowali do lekarzy, którzy leczą pacjentów z tzw. grupy ryzyka o zalecanie im w przyszłym sezonie szczepienia przeciwko grypie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH