Grypa w Małopolsce: brakuje łóżek pediatrycznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Krakowska, JJ/rynekaptek.pl   18-02-2011, 08:14

Grypa w Małopolsce: brakuje łóżek pediatrycznych

Szefowie krakowskich szpitali pediatrycznych i oddziałów dziecięcych ostrzegają, że z powodu wielu zachorowań na grypę i infekcje wirusowe brakuje wolnych łóżek i sprzętu.

W tym roku wyjątkowo dużo dzieci trafia na ostre dyżury z objawami grypy, zapalenia płuc i innych infekcji wirusowych. Głównie to niemowlęta, dzieci do trzeciego roku życia.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna uspokaja, informując, że w drugim tygodniu lutego zanotowano spadek zachorowań na grypę. Lekarze przekazali małopolskim służbom sanitarnym w tym okresie informacje o 7 371 przypadkach zachorowań, kiedy tydzień wcześniej zgłoszono aż 11 425 przypadków zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę.

- Od początku stycznia badania laboratoryjne wykonane metodą PCR m.in. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie potwierdziły zachorowanie na grypę typu A/H1N1 u 162 mieszkańców województwa - informuje portal rynekzdrowia.pl Anna Armatys, rzecznik prasowy WSSE w Krakowie.

- U części pacjentów grypa przebiega bardzo ciężko powodując bezpośrednie zagrożenie dla życia. Od początku roku zmarło czternastu pacjentów, u których zdiagnozowano obecność wirusa grypy typu A/H1N1. Niektórzy pacjenci znajdują się w stanie bardzo ciężkim - dodaje Armatys.

Dyrektorzy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu i Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego  im. św. Ludwika, a także szefowie oddziałów dziecięcych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym szpitalu im. Jana Pawła II oraz na oddziale dziecięcym w Szpitalu Specjalistycznym im. Żeromskiego, zgodnie twierdzą, że brakuje wolnych łóżek, personelu, sprzętu. Ryszard Konior, szef oddziału chorób dziecięcych w szpitalu im. Jana Pawła II, przyznaje, że już nie jest w stanie przyjmować więcej pacjentów.

Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaleca rodzicom chronić dzieci przed kontaktem z osobami chorymi, z dużymi grupami ludzi. Należy unikać wizyt z dzieckiem w dużych sklepach, kinach, basenach, spotkań towarzyskich, stosować podstawowe zasady higieny, czyli bardzo starannie myć ręce przed kontaktem z dzieckiem a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów u dziecka, szczególnie wzrostu temperatury ciała, niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH