Grypa zaatakowała Wielką Brytanię

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-12-2010, 09:21

Grypa zaatakowała Wielką Brytanię Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała rzecznik brytyjskiego resortu zdrowia, na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju przebywa ponad 300 chorych na grypę.

Nie wiadomo na razie, w ilu przypadkach chodzi o grypę wywołaną szczepem wirusa A/H1N1, która w 2009 i 2010 roku przybrała rozmiary pandemii. Eksperci przewidują, że wspomniany szczep okaże się dominujący w obecnej fali zachorowań.

Peter Openshaw z londyńskiego Imperial College, dyrektor Ośrodka Infekcji Układu Oddechowego przy Narodowym Instytucie Chorób Serca i Płuc, mówi o „bezprecedensowo wysokim wskaźniku hospitalizacji pacjentów z ostrą grypą”.

Według najnowszych danych brytyjskiej Agencji Ochrony Zdrowia, na grypę  A/H1N1 zmarło w tym sezonie w W. Brytanii 14 osób. Trzy osoby zmarły na grypę typu B.

Agnus Nicoll z Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) wskazał, że obecne zachorowania na grypę w Wielkiej Brytanii powinny być dla innych krajów europejskich sygnałem do poczynienia przygotowań. Jego zdaniem, wkrótce z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia także w innych częściach Europy.

ECDC zwraca się do rządów państw europejskich o zachęcanie obywateli, zwłaszcza z grup wysokiego ryzyka, do zaszczepienia się przeciw grypie, nawet jeśli w zeszłym roku szczepili się przeciwko A/H1N1.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, tzw. nowa grypa, wykryta po raz pierwszy w Meksyku i USA w marcu 2009 roku, zabiła ok. 18,45 tys. ludzi. WHO ogłosiła koniec pandemii w sierpniu br.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH