Grzesiowski: mamy uniwersalną szczepionkę sezonowo-pandemiczną

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-09-2010, 10:51

Grzesiowski: mamy uniwersalną szczepionkę sezonowo-pandemiczną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Każda szczepionka na grypę dostępna w tym roku na rynku będzie chroniła przed zachorowaniem na grypę sezonową i tą wywoływaną przez wirusa pandemicznego AH1N1.

– Szczepionki przeciwko grypie dostępne w tym roku to pierwsze w historii uniwersalne, sezonowo-pandemiczne szczepionki – poinformował Paweł Grzesiowski z Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego. – Ich koszt wyniesie ok. 30 zł, są to szczepionki jednodawkowe.

Powiedział też, że wirus AH1N1, który w zeszłym roku wywołał pandemię tzw. świńskiej grypy, w tym roku może wywołać drugą falę pandemiczną: – Mamy tylko dane z historii. Zwykle było tak, że druga fala była nawet intensywniejsza niż pierwsza.

Według Grzesiowskiego w tym roku częściej mogą chorować na grypę typu AH1N1 osoby z mniejszych miast i mieszkające na wsi. Dodał jednak, że prawdopodobnie nie będzie nagłego wzrostu zachorowań na grypę tego typu.

Jego zdaniem w tym roku małe są też szanse na nowego, pandemicznego wirusa grypy. Wyjaśnił też, że wirusy sezonowe zmieniają się, mutują co roku w niewielkim stopniu, dlatego większość populacji staje się na nie odporna. Wirus, który zmutował na tyle, że dochodzi do masowych zachorowań, gdyż większość osób nie ma na niego odporności jest wirusem pandemicznym. Z czasem jednak każdy wirus pandemiczny staje się sezonowym.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH