GW: dostęp do leków przeciwbólowych coraz łatwiejszy

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   07-06-2017, 11:27

GW: dostęp do leków przeciwbólowych coraz łatwiejszy Tylko w 2015 r. Polacy wydali w aptekach 1,35 mld zł na środki przeciwbólowe

Decyzją prezesa URPL, przeciwbólowy Ketonal od 1 października br. będzie dostępny w aptekach bez recepty. Czy to spowoduje, że Polacy będą brali jeszcze więcej leków? - zastanawia się wyborcza.pl.

Specjaliści leczenia bólu obawiają się, że ułatwiony dostęp do silnego i już dziś popularnego leku spowoduje, że Polacy będą brać jeszcze więcej lekarstw bez kontroli lekarza – czytamy.

Tylko w 2015 r. wydaliśmy w aptekach 1,35 mld zł na środki uśmierzające ból dostępne bez recepty. Kupiliśmy 115 mln opakowań. Kolejne pół miliarda wydaliśmy na takie leki poza aptekami.

Specjaliści tłumaczą, że Polacy masowo łykają leki przeciwbólowe m.in. ze względu na długie kolejki do lekarzy. Jednocześnie co czwarty Polak skarży się na przewlekły ból.

Dr Anna Błażucka, neurolog z Instytutu Diagnostyki i Leczenia Bólu w Warszawie podkreśla, że samoleczenie może opóźnić postawienie diagnozy:– Leki przeciwbólowe są lekami dodatkowymi, leczyć należy chorobę, która wywołuje ból – mówi neurolog.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH