
W trzeciej linii leczenia u chorych na szpiczaka możemy stosować tylko stare chemioterapie, które są związane z szeregiem powikłań, ale też mają bardzo ograniczoną skuteczność - wskazał dr Dominik Dytfeld, prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego.
Dr Dominik Dytfeld podczas XXVII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów w Warszawie ocenił, że obecnie w Polsce dostęp do pierwszej i drugiej linii leczenia szpiczaka jest na dobrym lub średnim poziomie. - Niestety, w trzeciej linii możemy stosować tylko stare chemioterapie, które są związane z szeregiem powikłań, ale też mają bardzo ograniczoną skuteczność. Nie mamy możliwości stosowania nowych leków - podkreślił hematolog.
Wyjaśnił, że w trzeciej linii terapii pacjenci powinni być leczeni pomalidomidem, najnowszej generacji lekiem immunomodulującym, który jest bardziej aktywny, niż dotychczas stosowane preparaty z tej grupy (talidomid i lenalidomid). - Zazdrościmy kolegom z Czech, że mogą go stosować - powiedział.
Prof. Roman Hajek, kierownik Oddziału Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie w Czechach przyznał, że pomalidomid jest od dwóch lat stosowany w jego kraju u pacjentów ze szpiczakiem, którzy mają co najmniej trzeci nawrót choroby. Podkreślił, że jest to lek bardzo skuteczny i - ze względu na formę doustną - bardzo wygodny dla chorych.
Specjalista dodał, że u pacjentów z bardziej agresywnym przebiegiem szpiczaka powinno się stosować trójlekowy schemat terapii - do leku immunomodulującego i sterydu (deksametazonu) powinno się dołączyć trzeci lek - z grupy inhibitorów proteasomu.
Z kolei, jak czytamy na portalu radia RMF FM, najsilniejszym z tej grupy leków jest nieodwracalny inhibitor proteasomu o nazwie karfilzomib. Wykazuje on większą aktywność niż obecnie stosowany i refundowany w Polsce bortezomib.
Innym lekiem, na którego refundację czekają polscy pacjenci ze szpiczakiem oraz lekarze, jest przeciwciało monoklonalne anty-CD38 - daratumumab.
Więcej: http://twojezdrowie.rmf24.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych