Hematolodzy: w trzeciej linii leczenia stosowane są stare chemioterapie

FARMAKOTERAPIA

Autor: rmf24.pl/rynekaptek.pl   25-09-2017, 14:27

Hematolodzy: w trzeciej linii leczenia stosowane są stare chemioterapie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W trzeciej linii leczenia u chorych na szpiczaka możemy stosować tylko stare chemioterapie, które są związane z szeregiem powikłań, ale też mają bardzo ograniczoną skuteczność - wskazał dr Dominik Dytfeld, prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego.

Dr Dominik Dytfeld podczas XXVII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów w Warszawie ocenił, że obecnie w Polsce dostęp do pierwszej i drugiej linii leczenia szpiczaka jest na dobrym lub średnim poziomie. - Niestety, w trzeciej linii możemy stosować tylko stare chemioterapie, które są związane z szeregiem powikłań, ale też mają bardzo ograniczoną skuteczność. Nie mamy możliwości stosowania nowych leków - podkreślił hematolog.

Wyjaśnił, że w trzeciej linii terapii pacjenci powinni być leczeni pomalidomidem, najnowszej generacji lekiem immunomodulującym, który jest bardziej aktywny, niż dotychczas stosowane preparaty z tej grupy (talidomid i lenalidomid). -  Zazdrościmy kolegom z Czech, że mogą go stosować - powiedział.

Prof. Roman Hajek, kierownik Oddziału Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie w Czechach przyznał, że pomalidomid jest od dwóch lat stosowany w jego kraju u pacjentów ze szpiczakiem, którzy mają co najmniej trzeci nawrót choroby. Podkreślił, że jest to lek bardzo skuteczny i - ze względu na formę doustną - bardzo wygodny dla chorych.

Specjalista dodał, że u pacjentów z bardziej agresywnym przebiegiem szpiczaka powinno się stosować trójlekowy schemat terapii - do leku immunomodulującego i sterydu (deksametazonu) powinno się dołączyć trzeci lek - z grupy inhibitorów proteasomu.

Z kolei, jak czytamy na portalu radia RMF FM, najsilniejszym z tej grupy leków jest nieodwracalny inhibitor proteasomu o nazwie karfilzomib. Wykazuje on większą aktywność niż obecnie stosowany i refundowany w Polsce bortezomib.

Innym lekiem, na którego refundację czekają polscy pacjenci ze szpiczakiem oraz lekarze, jest przeciwciało monoklonalne anty-CD38 - daratumumab.

Więcej: http://twojezdrowie.rmf24.pl/

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH