Hemofilia doskonale poddaje leczeniu pod warunkiem, że...

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-04-2017, 11:09

Hemofilia doskonale poddaje leczeniu pod warunkiem, że... Ta jedna z najstarszych znanych chorób genetycznych polega na niedoborze czynnika krzepnięcia (czynnika VIII w hemofilii A i czynnika IX w hemofilii B)

Stworzenie ośrodków kompleksowej opieki medycznej dla chorych na hemofilię i zmiany w procedurach ratowniczych to warunek skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia tej grupy pacjentów - ocenili eksperci.

Gajewski zwrócił uwagę, że chorzy na hemofilię mają nieraz problem ze zwykłym zabiegiem stomatologicznym, ponieważ stomatolodzy boją się podejmować ich leczenia i podawać czynnik krzepnięcia. Niektórzy muszą być poddani jakiejś planowanej operacji i okazuje się, że w celu wykonania podstawowych badań, np. oznaczenia poziomu czynnika krzepnięcia, muszą - mimo niepełnosprawności - pokonywać kilkaset kilometrów, gdyż w ich okolicy takich badań nie wykonuje żaden ośrodek.

Dochodzi również do sytuacji, w których pacjent z hemofilią wymagający natychmiastowej interwencji, np. usunięcia kamienia nerkowego, umiera, ponieważ lekarze - z niewiedzy i strachu - boją się podjąć jego leczenia. - Bez ośrodków koordynujących banalne schorzenia mogą prowadzić do takich właśnie konsekwencji - podkreślił.

Eksperci zwrócili uwagę, że większość dorosłych chorych na hemofilię w Polsce nie miała profilaktyki krwawień w okresie dzieciństwa, dlatego występują u nich poważne powikłania w postaci uszkodzenia stawów, wymagające skomplikowanych operacji ortopedycznych oraz niepełnosprawność ruchowa. Bardzo wielu z tych chorych ma również inne choroby współistniejące.

Dlatego w ośrodkach kompleksowej opieki chorzy na hemofilię powinni mieć dostęp nie tylko do hematologa, ale też do lekarzy konsultantów z różnych dziedzin, zaznajomionych ze specyfiką tej choroby, tłumaczyła prof. Krystyna Zawilska, przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Hemofilii Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Wśród konsultantów powinni się znaleźć m.in. ortopeda, chirurg, stomatolog, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, rehabilitant i pielęgniarki zajmujące się chorymi.

Prof. Zawilska zwróciła uwagę, że obecnie nie mamy w Polsce ani jednego ośrodka kompleksowej opieki, choć w narodowym programie zaplanowano, że w roku 2017 będzie ich siedem. Jak wyjaśniła, istotną przeszkodą na drodze do powstawania tych placówek jest bardzo niska wycena procedur diagnostycznych i leczniczych dla chorych na hemofilię, a są one często bardzo kosztowne. W rezultacie leczenie pacjentów z hemofilią powoduje zadłużanie się placówek medycznych i jest przez nie niechętnie podejmowane.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH