Hemofilia doskonale poddaje leczeniu pod warunkiem, że...

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-04-2017, 11:09

Hemofilia doskonale poddaje leczeniu pod warunkiem, że... Ta jedna z najstarszych znanych chorób genetycznych polega na niedoborze czynnika krzepnięcia (czynnika VIII w hemofilii A i czynnika IX w hemofilii B)

Stworzenie ośrodków kompleksowej opieki medycznej dla chorych na hemofilię i zmiany w procedurach ratowniczych to warunek skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia tej grupy pacjentów - ocenili eksperci.

Obecnie w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) trwają prace nad zmianą wycen tych procedur. - Jest duża szansa, a właściwie mogę powiedzieć, że jest pewność, że te wyceny będą gotowe w najbliższym czasie. Robimy wszystko, by były opublikowane w formie obwieszczenia prezesa agencji do końca czerwca, aby od 1 stycznia 2018 r. mogły wejść w życie - powiedziała Agnieszka Włodarczyk z AOTMiT.

Podkreśliła, że eksperci agencji we współpracy z lekarzami starają się też opracować nowe produkty rozliczeniowe, by ośrodki zapewniające kompleksową opiekę pacjentom miały szansę rozliczyć wszystkie ponoszone z tego tytułu koszty.

Specjaliści i pacjenci zwracali również uwagę na konieczność zmian procedur ratowniczych, dzięki którym można by zapewnić większe bezpieczeństwo chorym na hemofilię i inne skazy krwotoczne. Pod koniec marca Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że rozszerzy uprawnienia ratowników medycznych i umożliwi im podawanie koncentratów czynników krzepnięcia i desmopresyny tym pacjentom, w sytuacji, gdy ich zdrowie będzie zagrożone.

Zdaniem Gajewskiego istotne byłoby jednak przede wszystkim wprowadzenie dla ratowników medycznych procedury obligatoryjnego kontaktowania się w takiej sytuacji z hematologiem i konsultowania z nim dalszego postępowania z chorym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH