Hepatolodzy o lekach roślinnych w terapii chorób wątroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-02-2011, 07:25

Hepatolodzy o lekach roślinnych w terapii chorób wątroby

Leki roślinne mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w profilaktyce, ale też w terapii schorzeń wątroby, jak wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.


- Preparaty stosowane w medycynie chińskiej mogą działać ochronnie na wątrobę, ale nie stosowałbym ich jako podstawowych leków przeciwwirusowych - powiedział podczas spotkania prasowego prof. Jin-Lin Hou z Wydziału Chorób Zakaźnych i Hepatologii Szpitala Nanfang w Kantonie w Pd. Chinach, który nie brał udziału w tych badaniach.

Pracę dotyczącą zastosowania sylibininy - podstawowego składnika sylimaryny z ostropestu plamistego - w terapii pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C), zaprezentował zespół z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

Sylimaryna jest stosowana w schorzeniach wątroby od starożytności. Działa ochronnie na komórki tego narządu i pobudza wydzielanie kwasów żółciowych.


Badacze z Austrii zastosowali jej podstawowy składnik - sylibininę - u 27 pacjentów z WZW C, którzy nie zareagowali na standardowo stosowane leki, tj. pegylowany interferon alfa i przeciwwirusową rybawirynę w najwyższych dawkach. Podawano im dożylnie sylibininę przez 15 lub 21 dni. U 17 pacjentów RNA wirusa nie wykrywano już po 7 dniach, a u 6 po 15 dniach. Część chorych kontynuuje jeszcze terapię, ale u 5 udało się trwale wyeliminować wirusa HCV.


Obiecujące są wyniki badań nad zastosowaniem składnika lukrecji, glicyryzyny, w terapii autoimmunologicznego zapalenia wątroby. Jest to choroba, w której układ odporności z nieznanych przyczyn stopniowo niszczy wątrobę. Obecnie w jej leczeniu stosuje się terapię immunosupresyjną (kortykosteroidami).

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH