Hiszpania: pigułki "dzień po" działają niekorzystnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: KAI/rynekaptek.pl   22-01-2010, 09:02

Hiszpania: pigułki "dzień po" działają niekorzystnie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hiszpańska Agencja Leków i Wyrobów Sanitarnych, potwierdziła, że istnieją liczne niekorzystne skutki uboczne stosowania przez kobiety tzw. pigułki "dzień po".

Z badań, przeprowadzonych przez Agencję wynika, że najgroźniejszym następstwem zażywania pigułki przez kobiety są zakrzepy żylne, które z kolei mogą prowadzić do poważnych chorób układu krążenia i oddychania. Głównym zagrożeniem jest możliwość ścięcia się krwi w głębokich żyłach, co może nawet zablokować dopływ krwi do płuc.

Cztery miesiące temu w Hiszpanii zezwolono na stosowanie tego środka bez recepty. Ministerstwo Zdrowia zarządziło, że można go zażywać bez żadnych ograniczeń formalnych lub sanitarnych. Po ujawnieniu raportu zaprzeczyło, jakoby pigułka ,,dzień po" miała niekorzystne skutki uboczne dla zdrowia kobiety.

Dokument Agencji podaje, że wśród 1379 kobiet przebadanych po zażyciu przez nie co najmniej jednej pigułki ,,dzień po", u 426 stwierdzono krwotoki, 189 odczuwało nudności, 184 zmęczenie, 183 bóle podbrzusza, 142 bóle głowy, a wiele innych kobiet skarżyło się na bóle piersi, biegunki, wymioty i zawroty głowy.

Wyniki badań przekazano Ministerstwu już 7 października ub.r., w 5 miesięcy po rządowej zapowiedzi zwolnienia pacjentek od istniejącej jeszcze wówczas w Hiszpanii zasady kupowania leku na receptę.

Konsultowani w sprawie raportu eksperci-farmaceuci nie chcieli się odnieść do tego opracowania, gdyż ich zdaniem logika podpowiada, że oceny ewentualnego ryzyka związanego ze stosowaniem danego preparatu należy dokonywać przed zmianą formalnych zasad stosowania go, a nie potem...

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH