Hiszpania rozważa zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-02-2021, 15:02

Hiszpania rozważa zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V Hiszpania kupi rosyjską szczepionkę? Być może, jeśli zarejestruje ją EMA (fot. Pixabay)

Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias nie wyklucza zakupu przez służby medyczne tego kraju rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19. W trakcie rozmowy z parlamentarzystami szefowa resortu zastrzegła, że warunkiem jest jej zatwierdzenie przez EMA.

W pierwszym wystąpieniu przed posłami Darias, która pod koniec stycznia zastąpiła na stanowisku ministra Salvadora Illę, wskazała, że rząd Hiszpanii jest zdeterminowany, aby zapewnić możliwie jak największe dostawy szczepionek.

Na pytanie jednego z posłów, czy Madryt rozważa zakup szczepionki Sputnik V Darias odpowiedziała, że problem stanowi fakt, że rosyjski produkt dotychczas nie został jeszcze zarejestrowany przez Europejską Agencję Leków.

- Jesteśmy gotowi sprowadzić każdą szczepionkę, która została już zarejestrowana przez agencję. To jedyny warunek jaki stawiamy - podkreśliła Carolina Darias.

Podczas inauguracyjnego wystąpienia przed Kongresem Deputowanych, niższą izbą hiszpańskiego parlamentu, Darias wskazała, że głównym zadaniem kierowanego przez nią resortu jest obecnie skoordynowanie z poszczególnymi regionami kraju leczenia zainfekowanych pacjentów oraz procesu szczepień.

Tymczasem, jak ujawnił 3 lutego specjalistyczny portal "Redaccion Medica", resort kierowany przez Carolinę Darias zgodził się po trwających kilka miesięcy negocjacjach uznać medyków pracujących z chorymi na Covid-19 za osoby zatrudnione w warunkach szkodliwych.

Marcin Zatyka (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH