Holandia: umożliwili szczepienie Pfizerem po AstraZeneca. Jaki efekt?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   21-07-2021, 19:12

Holandia: umożliwili szczepienie Pfizerem po AstraZeneca. Jaki efekt? Od czasu, kiedy pacjenci mogą przyjąć preparat Pfizera jako drugą dawkę, popyt na szczepienie AstraZenecą spadł praktycznie do zera (fot. Pixabay)

Dziesiątki tysięcy szczepionek AstraZeneca, które wciąż znajdują się w lodówkach lekarzy rodzinnych, najprawdopodobniej trafi do kosza. Plan przekazania preparatu za granicę nie może być realizowany ze względu na obowiązujące przepisy.

Od czasu, kiedy pacjenci mogą przyjąć preparat Pfizera jako drugą dawkę, popyt na szczepienie AstraZenecą spadł praktycznie do zera, informuje dziennik "De Volkskrant".

Rzecznik Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował gazetę, iż do tej pory 39 tys. szczepionek AstraZeneca zostało uznanych za "zbędne".

Jednocześnie według szacunków Holenderskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych (NHG), w lodówkach lekarzy rodzinnych w całym kraju znajduje się od 100 do 200 tysięcy dawek preparatu, których data ważności wkrótce wygaśnie.

Głównym problemem jest fakt, iż lekarze otrzymali otwarte opakowania z preparatem, a zgodnie z przepisami szczepionki mogą być wysyłane do innych krajów jedynie w oryginalnych opakowaniach.

- Prawo stanowi, że leki, które zostały już dostarczone lekarzom dla ich pacjentów, nie mogą być przedmiotem obrotu - zaznacza także rzecznik ministerstwa zdrowia, cytowany przez "De Volkskrant".

Ministerstwo planowało przekazać niewykorzystane dawki, będące w gestii lekarzy domowych, do Namibii, jednak ze względu na przepisy, nie będzie to możliwe. Natomiast do tego kraju trafi prawie 745 tys. szczepionej AstraZeneca, które znajdują się w magazynie i nie zostały rozprowadzone wśród lekarzy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH