Hongkong: pierwszy przypadek ptasiej grypy od siedmiu lat

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-11-2010, 13:37

Władze Hongkongu poinformowały w czwartek (18 listopada) o zdiagnozowaniu tam pierwszego od siedmiu lat przypadku zachorowania człowieka na ptasią grypę. Ludność wezwano do zachowania ostrożności.

Chora jest 59-letnia kobieta, która wróciła z podróży po Chinach kontynentalnych. Nie ustalono jeszcze, w jakich okolicznościach się zaraziła. Jak podawała w wywiadzie, w Chinach chodziła na targowiska, na których sprzedawany jest drób. W niedzielę została hospitalizowana; ludzie z jej najbliższego otoczenia są monitorowani przez służbę sanitarno-epidemiologiczną.

W 1997 roku szczepem H5N1 wirusa ptasiej grypy zaraziło się w Hongkongu 18 osób, z których sześć zmarło. Wirus przenosił się na ludzi, mających kontakt z zarażonym ptactwem domowym. W ciągu trzech dni wybito wtedy w Hongkongu cały drób, ok. 1,5 miliona ptaków. Eksperci są przekonani, że udało się w ten sposób uniknąć pandemii.

W związku z przypadkiem ptasiej grypy w Hongkongu, ostrzeżenia wydano również na Tajwanie. Wielu Tajwańczyków właśnie przez Hongkong podróżuje do Chin kontynentalnych. Takich podróżnych wezwano do ścisłego przestrzegania zasad higieny osobistej, a także unikania targowisk. Każdy, kto poczuje się źle, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 2003 roku na ptasią grypę zachorowało na świecie 507 ludzi, z czego 302 zmarło. W Chinach potwierdzono w tym roku tylko jeden śmiertelny przypadek ptasiej grypy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH