Hormon powstający w kościach wpływa na płodność

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-02-2011, 09:55

Osteokalcyna, hormon wytwarzany w kościach i regulujący proces ich odbudowy, wpływa na męską płodność - o zaskakującym odkryciu, w którym brała udział para młodych polskich naukowców Grzegorz i Olga Sumarowie, informuje pismo "Cell".

Odkrycie to może zaowocować nowymi metodami leczenia męskiej niepłodności oraz innych schorzeń związanych z niedoborami testosteronu – uważają autorzy pracy.

– Nasze badania na myszach pokazały, że osteokalcyna, hormon wydzielany przez kości, a dokładniej przez komórki odpowiadające za budowanie tkanki kostnej  – osteoblasty, zwiększa wydzielanie testosteronu w jadrach. A główną rolą tego męskiego hormonu jest regulacja produkcji plemników i płodności samców – wyjaśnił  dr Grzegorz Sumara, który pracuje obecnie w Centrum Medycznym Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku pod kierunkiem prof. Gerarda Karsenty'ego.

W doświadczeniach na genetycznie zmodyfikowanych myszach, które pozbawiono genu odpowiadającego za produkcję osteokalcyny, naukowcy dowiedli, że hormon ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego.

Samce pozbawione osteokalcyny miały zmniejszony poziom testosteronu, mniejszą liczebność plemników i obniżoną płodność - rzadziej płodziły potomstwo i było ono o połowę mniej liczne niż w przypadku typowych samców.

Doświadczenia przyniosły również sporą niespodziankę. Okazało się, że kości kontrolują wyłącznie męską płodność, ale nie wpływają na żeński układ rozrodczy. Samice nieprodukujące osteokalcyny nie miały zmian w poziomie estrogenów oraz w morfologii i strukturze narządów płciowych. Osteokalcyna nie pobudzała też produkcji estrogenu w jajnikach.

Naukowcom udało się też zidentyfikować w komórkach odpowiedzialnych za produkcję testosteronu w jądrach (tzw. komórki Leydiga) receptor, za pośrednictwem, którego osteokalcyna stymuluje produkcję testosteronu. Jest nim białko oznaczone symbolem Gprc6a. Receptora tego nie znaleziono natomiast w jajnikach.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH