Hormon występujący w kościach ma związek z rozwojem cukrzycy?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-11-2017, 10:27

Hormon występujący w kościach ma związek z rozwojem cukrzycy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy wykazali, że produkowany w tkance kostnej hormon o nazwie osteokalcyna wpływa na to, w jaki sposób metabolizujemy cukry i tłuszcze, a także na nasz apetyt.

Jedną z funkcji osteokalcyny jest zwiększenie produkcji insuliny, co z kolei prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Badania wskazują, że u niektórych osób zmiany poziomu osteokalcyny we krwi mają związek z obniżeniem ryzyka cukrzycy typu 2. - informuje "Journal of Clinical Investigation".

Osteokalcyna w formie nieaktywnej produkowana jest w osteoblastach, komórkach kościotwórczych, a następnie - poprzez serię reakcji chemicznych - uwalniana do krwi. Naukowcy z kanadyjskiego Montreal Clinical Research Institute (IRCM) zbadali u myszy laboratoryjnych proces aktywacji hormonu, w wyniku którego może on pełnić swoje funkcje w organizmie.

Okazało się, że za aktywację hormonu odpowiedzialny jest enzym o nazwie furyna. Enzym ten działa jak "molekularne nożyczki", odcinając fragment białka, przez co ulega ono aktywacji.

- Gdy w osteoblastach nie było furyny, nieaktywna postać osteokalcyny wciąż była uwalniana, jednak nie pełniła swoich funkcji. W związku z tym wzrastał poziom glukozy we krwi, a zmniejszały się produkcja insuliny oraz wydatkowanie energii - mówi autor badań dr Mathieu Ferron.

Pozbawienie osteoblastów furyny przyniosło także nieoczekiwany rezultat w postaci utraty apetytu, co sugeruje, że osteokalcyna reguluje ilość przyjmowanego pokarmu. Zdaniem naukowców, informacje te mogą w przyszłości posłużyć do opracowania nowych metod walki z cukrzycą typu 2 oraz otyłością.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH