Idą Święta: naukowo o żywieniu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   22-04-2011, 07:18

Idą Święta: naukowo o żywieniu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponieważ tradycyjnie wielu Polaków świąteczny czas spędza przy stole, celebrując ten sposób rodzinne spotkanie, przypominamy o kilku faktach z zakresu nauki o żywieniu i wspomagania organizmu "uzupełniaczami" diety.


Jego zdaniem, trudno sobie wyobrazić, by L-karnityna, która jest reklamowana jako środek na odchudzanie, mogła działać odchudzająco: - W oferowanych niskich dawkach na pewno nie działa odchudzająco. Natomiast jest to znakomity środek do zastosowania w przypadkach niedoboru L-karnityny genetycznie uwarunkowanej. Podanie maksymalnych dawek stawiało na nogi chorych, u których brak w organizmie L-karnityny był przyczyną niewydolności serca.

Kolejnym przykładem „nabijania” klientów w przysłowiową butelkę – jest popularna melatonina. Jej jedynym zarejestrowanym wskazaniem jako leku jest stosowanie u pilotów odrzutowców przy zmianie stref czasowych. Podobnie glukozamina, która ma podobno leczyć bóle kości. - Nie leczy żadnych bólów kostnych, a tym bardziej reumatycznych – przypomina dr Matusewicz.

Niebezpieczne ziółka
Przypomina jednak jak najpoważniej o niebezpieczeństwie stosowania niektórych ziół. Leki ziołowe mogą wywoływać wiele niepożądanych objawów klinicznych, zmniejszać lub znosić działanie przyjmowanego leku.

Przed planowanym zabiegiem lekarz powinien kazać pacjentowi odstawić aspirynę. A czy każe także odstawić na 5-7 dni przed zabiegiem jeżówkę purpurową, która jest niebezpieczna w momencie zabiegu operacyjnego, efedryny i pseudoefedryny, czosnek, który może nasilać krwawienie śródoperacyjne. To samo działanie może wystąpić po zażyciu miłorzębu japońskiego.

Ostrożnie należałoby także obchodzić się z żeńszeniem, sokiem grejpfrutowym czy dziurawcem. Ten ostatni powszechnie stosowany jako specyfik przeciw depresji może zahamować działanie cyklosporyn przyjmowanych przez pacjentów chorych na AIDS.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH