Ile cukru jest w lekach

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ, Katowice OIA/rynekaptek.pl   20-01-2011, 20:58

Ile cukru jest w lekach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wystąpił od Komisji Europejskiej o zmianę unijnych przepisów w zakresie umieszczania informacji dla pacjentów dotyczącej użytych środków słodzących na produktach leczniczych stosowanych u dzieci.

Problem dotyczy braku informacji na ulotkach różnych leków na temat ilości sacharozy lub innego składnika, który mógłby wpłynąć na poziom glukozy.

Problem dzieci, rodziców i lekarzy
W omawianym przypadku mówimy o dzieciach chorych na cukrzycę, które przyjmują leki związane z tą chrobą. Jednak w przypadku zachorowania na inne schorzenioe, np. infekcję górnych dróg oddechowych, lekarze mają problem z doborem leków dla takich dzieci.

Lekarz mógłby podać antybiotyk i inne lekarstwa w syropie lub zawiesinie, jednak z powodu braku informacji o zawartości sacharozy lub innego składnika, nie ma pewności, jaką terapię zastosować.

– Jedyna informacja to taka, aby osoby z cukrzycą lub nietolerancją glukozy ostrożnie testowały wspomniane lekarstwa – zauważa
dr Kornelia Szendzielorz-Hornisz z Gór Tarnowskich, która zainteresowała tym problemem Śląską Izbę Aptekarską.

Doktor  Kornelia Szendzielorz-Hornisz apelowała o potraktowanie sprawy jako pilnej: - Zważywszy na fakt, że cukrzyca jest problemem narastającym, a cukrzyca typu 1 coraz częściej dotyczy tak małych 2-3 letnich dzieci, zwłaszcza na Śląsku (125 nowych przypadków na 2008 roku), bardzo proszę w imieniu własnym, chorujących dzieci oraz innych rodziców o umieszczenie informacji na temat zawartości cukru w ulotkach o lekach.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH