
Liczba tradycyjnych produktów leczniczych roślinnych spełniających łącznie kryteria określone w art. 20a ust.1 ustawy Prawo farmaceutyczne (produkty lecznicze roślinne, zarejestrowane w oparciu o tradycję stosowania), wynosi 192 produkty - informuje MZ.
- Jeszcze kilka lat temu w sprzedaży było 3,5 tys. leków roślinnych, teraz zarejestrowanych jest ich 30 razy mniej. Skutkiem tego, dostępność do naturalnych, ale bezpiecznych i skutecznych oraz chętnie stosowanych przez pacjentów metod terapeutycznych, uległa znacznemu obniżeniu - napisał poseł Paweł Skutecki w interpelacji skierowanej do ministra zdrowia.
W odpowiedzi resort zdrowia przekazał informacje dotyczące aktualnej liczby zarejestrowanych leków roślinnych.
Liczba tradycyjnych produktów leczniczych roślinnych spełniających łącznie kryteria określone w art. 20a ust.1 ustawy Pf wynosi 192 (produkty lecznicze roślinne, zarejestrowane w oparciu o tradycję stosowania, spełniające wymagania dyrektywy 2004/24/EC z 31 marca 2004 r.).
Liczba produktów roślinnych dopuszczonych do obrotu na podstawie art. 17 ust.3 nie obowiązującego już brzmienia ustawy Prawo farmaceutyczne, zgodnie z wymaganiami, uchylonego z dniem 2 listopada 2008 roku, rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 sierpnia 2005 r. w sprawie określania grup produktów leczniczych oraz wymagań dotyczących dokumentacji wyników badań tych produktów (Dz. U. Nr 160, poz. 1358) wynosi 146.
Liczba produktów roślinnych zawierających substancję czynną o ugruntowanym zastosowaniu medycznym (well established use), zgodnie z art.16 ust. 1 i 2 ustawy, wynosi 90.
Liczba produktów roślinnych dopuszczonych do obrotu, zgodnie z art. z art. 20 ust. 1 pkt 4 ustawy (produkty lecznicze tradycyjne, złożone zawierające substancję roślinną lub przetwór roślinny ich połączenia oraz połączenia z substancjami syntetycznymi lub wyizolowanymi substancjami pochodzenia naturalnego) wynosi 81.
Liczba produktów roślinnych dopuszczonych do obrotu na podstawie wyników i sprawozdań z badań własnych (procedura pełna), zgodnie z art. 10 ustawy, wynosi 5.
Nadzór nad produktami leczniczymi w latach 1991-2005 sprawował i obecnie również sprawuje Główny Inspektor Farmaceutyczny. Za wydawanie pozwoleń na dopuszczanie do obrotu produktów roślinnych odpowiedzialny był w latach 1991-2010 Minister Zdrowia. Od 1 maja 2011 roku organem właściwym jest Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych