Implant siatkówkowy częściowo przywracający wzrok

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   15-03-2011, 13:55

Jeszcze w tym roku do europejskich klinik trafi pierwszy komercyjny implant siatkówkowy, który częściowo przywraca wzrok.

Na horyzoncie są już kolejne, a niektóre części oka lekarze potrafią już niemal doskonale zastępować i naprawiać.

Eric Selby, 68-letni inżynier z Coventry w Anglii był niewidomy od 20 lat. Rok temu częściowo przywrócono mu zdolność widzenia. Selby uczestniczył w badaniach klinicznych nowego implantu przejmującego funkcje uszkodzonej siatkówki. Chociaż odzyskana zdolność widzenia jest daleka od normalnej, dla niewidomego wcześniej pacjenta zabieg oznacza przełom.

Brytyjski inżynier był jednym z 30 pacjentów, którym w ramach testów wszczepiono urządzenie Argus II Retinal Prosthesis System kalifornijskiej firmy Sight Medical Products. Argus II pomaga osobom ze zniszczoną siatkówką. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej w wyniku choroby zwanej zwyrodnieniem plamki żółtej.

Powstanie urządzenia było poprzedzone 20 latami badań. System składa się z okularów z wbudowaną kamerą, małego przenośnego komputerka i mikrochipu mocowanego do siatkówki. Uzyskany obraz jest daleki od postrzeganego przez zdrowego człowieka, ale jak podaje producent implantu, pozwala odzyskać "funkcjonalne widzenie".

W praktyce oznacza to, że korzystające z wynalazku osoby potrafią określić położenie różnych obiektów. W czasie testów klinicznych niektórzy byli zdolni do czytania dużych liter, a nawet krótkich wyrazów. Urządzenie jeszcze w tym roku znajdzie się w wybranych klinikach europejskich.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH