Infekcje gardła - skalpel stosować w ostateczności

FARMAKOTERAPIA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   19-01-2011, 08:08

Infekcje gardła - skalpel stosować w ostateczności

Nawracające infekcje gardła wśród dzieci należy cierpliwie leczyć antybiotykami, zamiast przedwcześnie kierować pacjenta na zabieg usunięcia migdałków, który powinien być wykonywany jedynie w najcięższych przypadkach - doradza panel ekspercki z USA.

Bilans kosztów i zagrożeń związanych z pochopnie wykonywaną tonsillektomią wypada zdecydowanie na korzyść terapii farmakologicznych.

Użycie skalpela wskazane jest natomiast w przypadkach innych problemów wynikających z przerostu migdałków, takich jak chrapanie czy trudności z oddychaniem, a także jako rozwiązanie dla nawracających infekcji gardła, którym towarzyszy gorączka, znaczne powiększenie
węzłów chłonnych czy wysięk ropny.

Zabieg usunięcia migdałków wiąże się dla dziecka z pewnym ryzykiem komplikacji, takich jak krwotok, uraz szczęki, uszkodzenie dróg oddechowych czy różnego rodzaju infekcje. W rzadkich przypadkach, tak jak w podczas każdego rodzaju operacji chirurgicznej, może dojść nawet do śmierci pacjenta.

Eksperci Amerykańskiej Akademii Otolaryngologicznej zalecają ostrożne podejście do przypadków, w których pacjenci mieli mniej niż 7 infekcji w ciągu minionego roku, mniej niż 5 rocznie w ciągu ostatnich dwóch lat oraz mniej niż 3 rocznie na przestrzeni ostatnich trzechlat.

Gdy zabieg okaże się konieczny, Amerykanie sugerują podanie dexamethasonu (steryd) w celu zmniejszenia pooperacyjnego bólu i uczucia mdłości. Odradzają jednak rutynowe podawanie antybiotyków zarówno przed, jak i po operacji, tłumacząc to znikomymi korzyściami i ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej.

Źródło: National Institutes of Health
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH